Když milujeme své psy jako rodinu, někdy zapomínáme, že nám nerozumí úplně jako naši lidští příbuzní. Někdy se s nimi snažíme plnohodnotně konverzovat nebo jim nevědomky vysíláme signály pomocí řeči těla, které jsou ve zvířecí říši interpretovány odlišně.

Z těchto důvodů jsme sestavili seznam 13 běžných věcí, které lidé dělají, a které psy stresují. Pokud jste některou z těchto věcí udělali, nebojte se, určitě nejste sami. Tím, že budeme více uvědomělí, se však můžeme pokusit komunikovat se svými miláčky co nejjasněji. Naštěstí jejích odpuštění je bezpodmínečné!

 

1. Jste frustrovaní, když se váš pes chová jako… pes!

Psi štěkají, hrabou, žvýkají, očichávají a kradou zbytky ze stolu, které jsou na dosah jejich čenichu. Pro ně je to přirozené chování! (Navíc nechápou hodnotu vašeho oblíbeného páru bot.) To však neznamená, že by váš pes měl mít volnou ruku a mohl si dělat, co se mu zlíbí. Místo trestání tohoto chování je třeba ho psa odnaučit – a to vyžaduje trpělivost!

Navrhujeme alternativy, jako je dávat žvýkačům k ohlodávání vycpané Kongy, nebo uštěkáné psy naučit, aby se naučili používat svůj „vnitřní hlas“.

 

2.  Máte nekonzistentní pravidla a hranice

Psi mají rádi důslednost a rutinu a dodává jim to pocit stability. Pokud vaše štěně může jeden týden ležet na pohovce a druhý týden za to bylo napomínáno, bude velmi vystresované, když nebude moci předvídat vaši reakci na jeho chování. Nepochopí, když se jedné noci rozhodnete „nechat ho uklouznout“ nebo ho dovolíte porušit pravidla pro „zvláštní příležitost“. Když vytváříte hranice, držte se jich!

 

3. Očekávání, že vás pes bude poslouchat, jen aby vám udělal radost

I když nás naši psi rádi vidí šťastné, stále jsou to zvířata a oportunisté (pokud například vidí příležitost utrhnout z pultu nějaké zbytky kuřete, obvykle si je vezmou!). Někteří psi poslouchají své majitele jen proto, aby je potěšili, ale většina z nich to dělá z jednoho prostého důvodu: aby dostali odměnu! Vet Street vysvětluje, že nekonzistentní odměňování s největší pravděpodobností povede k nekonzistentnímu chování. A nemůžete se na svého psa zlobit za to, že neposlechl, když za to nemůže čekat pamlsek.

 

4. Použití více verbálních podnětů k označení stejného chování

Tohle může být těžký zlozvyk! Řekněte, že váš pes štěká na pošťáka, a tak řekněte: „Psst!“ „stop!“ a „ticho“. Dali jste mu tři různé příkazy, které mají znamenat totéž: přestaň štěkat! Váš pes je zmatený, takže pokračuje ve štěkání a nakonec dostane vynadáno – ale on neví proč!

Nejlepší plán je vymyslet konkrétní slova, která se použijí na každý trik nebo příkaz, a zajistit, aby všichni ve vaší rodině byli na stejné vlně. Pokud použijete „dolů“ pro „lehni“, možná budete muset použít něco jako „podlaha“, abyste svému štěněti řekli, aby vstalo z postele! (Zde je skvělý článek o zadávání příkazů.)

 

5. Změna tvaru, velikosti a vůně

Jakmile vyrostou, psi vypadají pořád stejně. To je důvod, proč to může být pro ně obzvláště nepříjemné, když neustále měníme svůj vzhled. Objemná zimní srst, poddajná čepice, vysoké podpatky, sluneční brýle – všechny tyto věci mění náš vnější tvar a mate naše psy.

Nejen, že naše oblečení a doplňky mění náš vzhled, ale také nesou nespočet pachů. Naše boty, kabáty, peněženky a aktovky zachycují pachy všude, kam jdeme, a dodávají silným nosům našich psů hojnost vůní, s nimiž se mohou na konci každého dne potýkat. Přidejte k tomu náš sklon k silně vonícím produktům, jako jsou mýdla, deodoranty, šampony, parfémy a kolínské vody, a je snadné pochopit, proč nás naše štěňata tráví tolik času čicháním!

 

6. Ukazovat nebo třást na ně prstem

Healthy Pets vysvětluje, že toto gesto je „univerzálním induktorem stresu pro psy“. V článku se uvádí, že je často doprovázena hněvivým gestem, zlobením se a přísným tónem. Vaše štěně si možná nepamatuje, čím si zasloužilo „ukazování prstem“, ale bude vědět, že jste na něj naštvaní, což způsobuje úzkost.

 

7. Omezování nebo zahánění psa, abyste mu vyjádřili náklonnost

O tom, zda mají psi rádi objetí, se vedou mnohé debaty. Odpověď je jednoduchá: záleží na psovi. (A také na lidech – někteří psi si mohou užívat objetí pouze od svých blízkých, kterým důvěřují.) Zatímco lidé vědí, že objetí je projevem náklonnosti, někteří psi se cítí nervózní nebo v pasti, když je člověk obemkne.

Všimněte si, že existuje rozdíl mezi objetím a mazlením: pes, který nemá rád objetí, se může stále rád tulit, protože se necítí omezován. Jde o to, že musíme mít na paměti, že každý pes má jiný práh pohodlí. Zaslouží si, aby byly respektovány i jejich osobní hranice!

 

8. Zírání na psa, kterého neznáte

Za prvé, existuje rozdíl mezi láskyplnými pohledy sdílenými mezi štěnětem a členy její rodiny a psem, na kterého zírá cizí člověk – mluvíme o tom druhém. Pokud potkáte nového psa, snažte se vyhnout očnímu kontaktu, když vás poznává. Někteří psi budou považovat prodloužený oční kontakt s cizí osobou za výzvu, což zvýší jejich stresovou reakci. (Moje štěně Luna a já to víme z vlastní zkušenosti!)

 

9. Nedopřát mu dostatek pohybu

Stejně jako lidé se psi nudí, pokud nemají ve svém životě dostatek fyzické a duševní stimulace.

„Psi, kteří jsou nespokojení a znudění, se často začnou chovat destruktivně, což se projevuje chováním jako je žvýkání a hrabání, což vede k nespravedlivým trestům a stresu,“ vysvětluje Katie Finlay pro iHeartDogs.

Pamatujte si, že váš pes se nemůže zabavit tím, že si bude užívat filmů na Netflixu nebo jít sám na procházku. Závisí to plně na vás, aby zůstal fit, jak fyzicky i psychicky!

 

10. Používání našich „Tlapek“

Většina psů používá tlapky spíše minimálně. Jsou skvělé pro pohyb a stabilizaci kosti během žvýkání, ale většinu práce dělají jejich ústa. Psi používají tlamu ke hře, úpravě, vyjádření náklonnosti a hlavně ke komunikaci.

Představte si, jak divné jim to musí připadat, když ke všemu používáme naše „přední tlapky“! Nejenže rukama doručujeme jídlo, škrábance na zadku a hračky, ale také je používáme k negativním účelům, jako je stříhání nehtů, podávání léků a v některých případech i trestání. Není divu, že se někteří psi bojí lidské ruky.

 

11. Nejezení odpadků a mršin

Psi neustále hledají potravu a mnoho věcí, které vyhazujeme, pro ně vypadá a voní jako lahodné pamlsky. Připadá nám to nechutné, když si pochutnávají na mršině nebo se vrhají do páchnoucího odpadu, ale pro naše psy je to jen přirozený instinkt přežití. Ve skutečnosti jim pravděpodobně připadá matoucí, že plýtváme tolika dobrými tuky, chrupavkami, kostmi a poloshnilým jídlem!

 

12. Zkoumání světa očima

Čich je pro naše psy nejdůležitější smysl, takže musí být zvláštní s námi koexistovat v našem vizuálním světě. Zatímco my zíráme do svých telefonů, počítačů a televizí, naši psi by raději trávili čas čicháním každé poštovní schránky mezi vaším domem a jezevčíkem přes ulici.

 

13. Sdílení našeho území

Psi se vyvinuli tak, že si své území velmi chránili a vybírali si, koho na něj pustí. Pro domácí štěňata tvoří jejich domovy a dvory jejich území, takže není divu, že se stanou ofenzivními, když náhodní cizinci naruší hranice. S doručovateli, sousedy, přáteli a blízkými se často zachází podezřívavě a musí být při vstupu důkladně očicháni.

Musí to být ještě více matoucí, když navštívíme jiná území a přivedeme zpět pachy jiných lidí, neznámých psů a dalších.

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

alergie category-zdravi-psa tag-antifungalni-lecba-psi-kuze tag-candida-u-psu tag-dermatofytoza-u-psu tag-kozni-houby-u-psu tag-lecba-plisnovych-onemocneni-kuze tag-plisnova-onemocneni-kuze tag-plisnove-infekce-u-psu tag-priciny-plisnovych-onemocneni-u-psu">
Plísňová onemocnění kůže u psů – příčiny a léčba

Plísňová onemocnění kůže u psů – příčiny a léčba

Objevte příčiny a způsoby léčby plísňová onemocnění kůže u psů a jak předcházet jejich šíření a recidivě.

číst více
Nezávisle ověřeno
3451 recenze