Psi mají rádi olizování. Olizují sami sebe, olizují se navzájem a samozřejmě olizují i své lidi. To je fakt, který všichni milovníci psů pozorují. Už jste se někdy zastavili a divili se proč? Pokud jste právě snědli slanou svačinu, je to docela zřejmé. Vaše prsty jsou chutné! Ale co všechna ostatní místa, která váš pes rád olizuje? Prohledali jsme internet, abychom přišli na 7 pádných důvodů, proč vás váš pes nechce přestat olizovat.

 

# 1- Chutnáte jim

Psi jsou motivováni chutí. Olizují podlahu, když dítě upustí drobky na podlahu. Jak již bylo zmíněno, milují možnost olíznout prsty poté, co něco sníte rukama. Ale musíte pochopit jedno: váš pes si také myslí, že jste chutní. Lidé jsou pěkně slaná stvoření, zvláště ve srovnání s chlupatými mazlíčky. Vaše kůže je pokryta lahodnou slanou dobrotou, kterou váš pes prostě musí olizovat! Zpozorněte, až příště přijdete čerstvě z tréninku. Když je vaše kůže hezky zpocená, vaše štěně vás bude chtít olizovat ještě více než obvykle.

 

#2 – Vzájemná péče

V dobách, kdy byli psi divocí a běhali ve smečkách, bylo jedním ze způsobů, jak se k sobě připoutat, účastnit se na společné péči. Po dni lovu a útěku před nebezpečím se smečka usadila na dlouhý odpočinek. Cítili se docela pohodlně a bezpečně a zahájili společné sezení s péčí o vzhled. Lízali se a odstraňovaly si špínu a nečistoty z tlapek a srsti. Tito divocí psi si také olizováním ošetřovali škrábance a řezné rány.

Ani toto ošetření nebylo samostatnou aktivitou. Dělali totéž jeden pro druhého. Koneckonců, pes si neumí dobře čistit vlastní uši, že? Není pochyb o tom, že jste byli svědky toho, jak váš vlastní pes dělá moderní rodinnou verzi tohoto rituálu. Pokud máte více psů, pravděpodobně jste je viděli, jak to dělají mezi sebou. Tady v moderním světě jsi také ty součástí jeho smečky, takže tě také olizuje. Je v jeho povaze sdílet rituály péče tímto způsobem.

 

#3 – Ukazuje vám respekt

Mokré, slizké olíznutí obličeje se nemusí zdát jako akt podrobení, ale na základě chování smečky je to přesně ono. Ve smečce je vždy alfa pes. Tento pes je vůdce a všichni ostatní psi se na něj dívají jako na šéfa. Ostatní psi ve smečce ukazují podrobení se alfě různými způsoby, včetně olizování obličeje. Sloužíte jako alfa vašeho psa. Když vám olizuje obličej, dává vám najevo, že respektuje vaši autoritu.

Váš pes má jiné způsoby, jak vám ukázat podřízenost. Přetáčet se na záda a ukazovat bříško je jedna cesta. Sklonit hlavu směrem k vám je další věc. Lízání je jen další způsob, jak projevuje respekt a dává najevo, že zná vaši pozici ve smečce.

 

#4 – Lízání vašich ran

Rčení „lízání ranpochází z doslovného aktu psů olizujících řezné rány a škrábance. Psí sliny obsahují enzymy, které pomáhají jejich tělu léčit. Olizují si rány, aby urychlili proces hojení. Měli jste někdy zranění nebo škrábnutí, které by váš pes nenechal na pokoji? Mají vrozené pochopení pro tyto druhy zranění a jsou k nim přitahováni. Chtějí vám pomoci se uzdravit, takže se je snaží znovu a znovu olizovat, i když protestujete.

Po staletí bylo psí lízání považováno za lékařsky prospěšné nejen pro psy, ale i pro samotné lidi. Psi byli ve starověkém Egyptě používáni k léčení zranění a léčení nemocí. Fisherman na Fidži dovolil psům olizovat si rány, protože věřil, že tato praxe urychlila proces hojení. Francouzi mají přísloví: „langue de chien, langue de médecin“, což v překladu znamená „jazyk psa, jazyk lékaře. Kdo ví? Možná váš pes rozumí něčemu, čemu vy ne. Váš pes dělá, co může, aby vám pomohl uzdravit se.

 

#5 – Komunikace mezi psem a člověkem

Vím. Každý den mluvíte se svým psem pomocí skutečných slov. Některým dokonce i rozumí! Bohužel pes nemá dar řeči. Je nucen s vámi komunikovat jinými způsoby, z nichž některým vy rozumíte. Lízání je jednou z těchto forem komunikace. Váš pes chce jít ven, ale vy nedostáváte zprávu. Olízne ti ruku a teď má tvoji pozornost. Možná si váš pes chce hrát, takže vystrčí záda nahoru do vzduchu. Nepohneš se, tak to zkusí znovu. Stále je ignorován tak tě začne olizovat. Teď posloucháš! Chápeš to. V některých případech je olizování způsob, jakým k vám váš pes mluví.

Ani lízání nepředstavuje vždy pozitivní komunikací. Psi si užívají osobního prostoru. Když vstoupíte do psího osobního prostoru, pes může sdělit svou potřebu prostoru olíznutím obličeje. Je docela snadné vidět rozdíl v tomto lízání a dalších. V žádném případě není agresivní, ale není ani přátelské. Toto lízání je rychlé a výstižné, má někomu říct, aby trochu ustoupil.

 

#6 – Je to uklidňující

Když se štěňata narodí, prvním dotykem, který zažijí, je láskyplné olíznutí mateřského jazyka. Čistí je, metodicky pracuje na každém centimetru jejich drobných těl. Tento proces jim dává pocit bezpečí a jistoty a především milování. Když olizují sebe nebo své nejbližší společníky, poskytují pohodlí. Lidé mají sebeuklidňující strategie. Děti si cucají palce. Někteří dospělí zhluboka dýchají. Jiní myslí na šťastné místo. Psi se olizují. Olizování snižuje jejich úzkost a přivádí je do klidného, pohodlného stavu mysli.

Certifikovaná odbornice na chování zvířat Dr. Mary Burch řekla American Kennel Club: „Olizování může být známkou náklonnosti. Mohlo by to také dát psovi pocit bezpečí a pohodlí, stejně jako pes, když ho olízla jeho matka ve vrhu.

 

#7 – Milují vás

Existuje určitá debata o tom, zda by se psí lízání mělo nazývat polibky nebo ne. Každý, kdo má psa, ví, že některé lízání je rozhodně projevem náklonnosti a lásky. Jak jinak bychom tomu měli říkat než polibek? Když se vrátíte domů a skloníte se nad svého psa, přivítá vás absurdní ukázka olizování obličeje a vrtění zadkem. To je ta láska. Váš pes vám ukazuje, jak jste důležití a jak moc jste mu chyběl, když jste byl pryč. Bezpochyby nás psi olizují, aby nám ukázali lásku a náklonnost.

„Samozřejmě psi milují své lidi!“ Poradkyně pro chování zvířat Amy Shojai to řekla publikaci Science Inverse. „Hormon oxytocin se uvolňuje (u psů i lidí), když interagují/mají kontakt s někým, koho mají rádi. Tento ‚hormon láskypomáhá upevnit a zvýšit pouto, které sdílíme… je to také hormon, který zaplavuje systém novopečených maminek, aby zesílil pouto k novým dětem.A jeden způsob, jak nám tuto lásku projevují, je líbat nás.

Psi olizují z mnoha různých důvodů. Až vás příště bude pes zase olizovat, poslouchejte, co se vám snaží říct. Pokud vás váš pes nepřestane olizovat a obtěžuje vás to, zvykněte si odejít. Váš pes chce být s vámi ještě víc, než vás chce olizovat.

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?

Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?

Dotaz: Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️...

číst více
Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Péče o staré psy vyžaduje zvláštní pozornost a péči, ale to neznamená, že tyto oblíbené čtyřnohé nemohou vést šťastný a aktivní život i přes svůj věk. S odpovídající péčí a potřebnými úpravami mohou stárnoucí psi zůstat nadále veselými a milujícími společníky.  ...

číst více
Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Dotaz: Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️ odborník na...

číst více
Nezávisle ověřeno