S blížícím se létem je čas mluvit o úpalu. Vzhledem k tomu, že se psi nemohou potit, jediný způsob, jak mohou snížit svou tělesnou teplotu, je lapat po dechu.
Každý pes se může přehřát a utrpět úpal, ale u některých psích plemen je mnohem pravděpodobnější než u jiných, že budou mít problémy s regulací tělesné teploty. Zde je 7 plemen, kterým se v horku nedaří.
#1 – Anglický buldok
Brachycefalická (plochá) psí plemena jsou nejnáchylnější k úpalu, protože mají zúžené nosní dírky a dýchací cesty, a buldoci je mají ze všech plemen nejplochější. Obtížně se jim dýchá, když se přetěžují, zvláště v horku, a jsou velmi náchylní k úpalu. Během teplejších měsíců se zkuste procházet hlavně ráno a večer.
#2 – Čau-čau
Toto plemeno má extrémně hustou srst, která může způsobit jejich přehřátí, zvláště pokud není udržována vyčesaná. Někteří majitelé Čau-čau se rozhodnou svého psa v létě oholit, ale to poškozuje srst a umožňuje slunečním paprskům dopadnout přímo na kůži psa. Udržujte je dobře vykartáčované, aby se ke kůži psa dostal studený vzduch.
#3 – Mopsíkové
Toto nosaté plemeno má sklony k obezitě, což jim ještě více ztěžuje dýchání a ochlazování. Černí mopslíci jsou obzvláště náchylní k úpalu. Nenechte je v horku příliš pobíhat venku.
#4 – Aljašský malamut
Tito psi byli vyšlechtěni k tahání saní v Arktidě. Jejich hustá srst je perfektní na to, aby je v zimě zahřála, ale v létě je může více zahřívat. Udržujte jejich srst vykartáčovanou a snažte se je venčit většinou ráno a večer.
#5 – Boxer
Boxeři mají tolik energie, že si možná dlouho nepřestanou hrát, proto aby se napili vody a ochladili se. Jejich kratší tlama také ztěžuje dýchání. Přinuťte je, aby si dělali přestávky, pokud si hrají venku, a nenechte je příliš pobíhat venku během nejteplejší části dne.
#6 – Kavalír King Charles španěl
Jejich krátké tlamy ztěžují dýchání a jsou dalším plemenem náchylným k obezitě. Hlídejte jejich váhu a nenechte je pobíhat v horku.
#7 – Pomeranian
Tito malí psi mají hustou srst a krátký čenich, což může vést k přehřátí. Stejně jako u Čau-čau, holení jejich husté srsti ji může zničit a nesníží přehřívání. Nezapomeňte udržovat jejich hustou srst kartáčováním a dlouhé procházky omezte na ranní a večerní hodiny.
Zachraňte svého psa v horkých letních dnech
Příznaky vyčerpání z horka, předchůdce úpalu, mohou zahrnovat průjem, nevolnost a zvracení, rychlé dýchání a zčervenání vnitřku uší. Dostaňte svého psa rychle dovnitř a nabídněte mu čerstvou (ale ne studenou) vodu. Navlhčete pokožku vlažnou vodou a nechte ji uschnout na vzduchu. Měli byste se obrátit na veterináře, abyste zajistili, že nedošlo k trvalému poškození.
Úpal může být smrtelný, ale dá se mu předejít. Vždy mějte na paměti teplotu, když si váš pes hraje venku, a NIKDY ho nenechávejte v autě bez dozoru, a to ani na pár minut.
Také by vás mohly zajímat naše články níže:
Jaké složení stravy (psí krmivo) doporučujete pro kastrované samce jezevčíka?
Dotaz: Jaké složení stravy (psí krmivo) doporučujete pro kastrované samce jezevčíka? Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️ odborník na výživu, který zasvětil svůj život prevenci potravinových, alergických onemocnění u psů✔️ více než 5 let...
Můj labrador má potravinovou alergii. Přešli jsme na syrovou stravu, ale stále pojídá trávu. Co bych měl dělat?
Dotaz: Můj pes je kříženec labradora. Jeho matka je labrador. Je alergický na pyl a některé potraviny. Dáváme mu syrovou stravu a jeho stav se zlepšil. Už nehubne a jeho zažívání je v pořádku. Pořád ale jí trávu. Co bych měl dělat? Mám ho nechat jíst trávu nebo přidat...
Pes jako člen rodiny: Proč je to základní princip?
Každý majitel psa se dříve či později setká s dilematem: zda svého čtyřnohého kamaráda považovat jen za zvíře nebo za něco víc? Zde a nyní tvrdím: psi si nejenom zaslouží, ale doslova vyžadují být považováni za plnohodnotné členy rodiny. Dovolte mi představit...