Když je něco špatně, naši milovaní psí společníci nemají ten luxus, aby nám mohli říct, co je trápí. Alespoň ne pomocí slov. Existuje několik způsobů, jak nám naše štěňata tajně říkají, že jsou ve stresu. Komunikují s námi neverbálně prostřednictvím řeči těla a jednání.
1. Chvějí se
Jsem hrdým rodičem 2 kilové čivavy, takže toto je první známka, které si všimnu, když je ve stresu. Pokud se váš pes třese jako osika, evidentně je něco špatně. Někdy se psi třesou i z jiných důvodů. Mohou být například nastydlí nebo nemocní.
2. Močí a kálí
I ti nejposlušnější, dobře vycvičení pejsci jsou náchylní k tomuto problému. Když se naše mláďata bojí, je běžné, že ztratí kontrolu nad močovým měchýřem. Mohou také ztratit kontrolu nad svým střevem. Jako psí rodiče většina z nás ví, že naši psi jsou jako naše děti. Naše milovaná štěňata mohou být velmi podobná dětem. Stejně jako mají děti občas „nehody“, naše štěňata nejsou jiná!
3. Kňučí
Pro psy je instinktivní kňučet, když se nám snaží něco říct. Je to jejich vlastní způsob sebevyjádření. Často to může být roztomilé, když naše štěně kňučí, aby nám dalo najevo, že chce naši pozornost. Toto chování však není vždy roztomilé a nevinné. Psi často kňučí, když jsou ve stresu (vzpomeňte na veterinární ordinaci!). Vlčí mláďata kňučí na své matky, aby vyjádřila, co chtějí nebo potřebují. Takže naše milovaná štěňátka nejsou jiná. Stejně jako vlci budou štěňata kňučet, aby vyjádřili potřebu svým lidem.
4. Mění své dispozice
Oči našich psů jsou velmi výrazné. Když se pejsci bojí, mohou mít smutné, přivřené oči. POZOR: „štěněcí psí oči“ můžou být ale trikem, který psovi umožní ukrást burger přímo z vašich rukou! Naše štěňata jsou chytrá a využívají toho ve svůj prospěch. „Moje čivava se na mě díva tímto pohledem každý den, když jím. Někdy dokonce můžete vidět jednu nebo dvě slzy… ach!“ Pokud jsou ale oči vašeho štěněte neobvykle lesklé, možná se vám snaží naznačit, že něco není v pořádku.
5. Zatahují ocas
Většina z nás toto znamení zná. Když si strčí ocas mezi nohy, váš pes doslova říká: „Prosím, neubližuj mi.“ Když štěňata projevují toto chování, ve skutečnosti se snaží zmenšit. V podstatě říká hrozbě, aby ho ignorovala, takže ho hrozba může nechat na pokoji. V tomto případě může váš pes říkat: „Vidíš? Nejsem pro tebe žádnou hrozbou.“ Viděl jsem, jak to někteří psi dělají, když jsou přistiženi při vyvádění.
Přemýšlejte o tom na chvíli: kdy naposledy mělo vaše štěně „nehodu“ na vašem koberci? Nebo kdy jste naposledy přistihli svého pejska při něčem, co by neměl dělat? Všichni známe ten výraz „jsem vinen“, který nám pes předvádí, když něco roztrhá na kusy. Některá mláďata si zastrčí i ocas mezi nohy. V tu chvíli jsou „submisivní“ a možná vám říkají: „Vím, že to, co jsem udělal, bylo to špatné. Omlouvám se. Ustupuji.“
6. Schovávají se
Někdy se naši psi někam schovají, když jsou ve stresu. Myslím, že Silvestr je dokonalým příkladem. Lidé si tento den užívají sledováním ohňostrojů. Většina psů je však totálně ve stresu. Z hlasitého praskání ohňostrojů je bolí uši. Roztomilé, poddajné uši vašeho štěněte jsou extrémně citlivé, protože slyší na mnohem vyšších frekvencích. Mnoho psů reaguje na děsivé zvuky tím, že se schovávají pod stoly a židlemi. Někteří jsou bohužel tak rozrušeni ohňostrojem, že zpanikaří a utečou. V tomto konkrétním ročním období je většina útulků extrémně zaneprázdněna vystrašenými „toulavými“ psy.
Když nějaká situace vašeho psa stresuje, ujistěte se, že je v bezpečí. Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je zablokovat hlasitý zvuk pomocí zařízení pro potlačení hluku, jako je zařízení na bílý šum nebo dokonce hudební přehrávač. Někteří psí rodiče jdou ještě o krok dále tím, že používají esenciální oleje (jako je levandule), aby uklidnili své mazlíčky. Pokud se to rozhodnete udělat, POZOR – ne všechny esenciální oleje jsou pro psy bezpečné.
7. Plazí se vám na klín
Naši psi jsou opět jako děti v mnoha ohledech. Psi jsou k nám připoutáni a hledají u nás útěchu a jistotu, když jsou ve stresu. Stejně jako oni chrání nás, musíme my chránit je. A větší psi nejsou výjimkou.
Dávejte pozor
O naše psy se musíme starat, když jsou ve stresu, stejně jako se oni starají o nás. Být rodičem domácího mazlíčka je jedním z nejvděčnějších zážitků, které můžeme na této zemi zažít. Když jsou psi ve stresu, dobří rodiče udělají maximum, aby je rozptýlili a uklidnili. Bohužel nemůžeme neustále kontrolovat své prostředí, takže ani ti nejlepší rodiče nemůžou chránit své psy před stresem neustále. Život, jak víme, je nepředvídatelný. Když tedy nastanou tyto stresové situace, je moudré chránit své chlupaté miminko tím nejlepším způsobem, jaký zvládneme – tím, že budeme vědět, na jaké „projevy“, které pes dělá, když je ve stresu, si dávat pozor.
Také by vás mohly zajímat naše články níže:
Lososový olej proti vypadávání srsti psů
Ovládněte vypadávání srsti vašeho psa s lososovým olejem. Přirozená podpora pro zdravou a lesklou srst vašeho mazlíčka.
Plísňová onemocnění kůže u psů – příčiny a léčba
Objevte příčiny a způsoby léčby plísňová onemocnění kůže u psů a jak předcházet jejich šíření a recidivě.
Péče o mastná srst psa – tipy a triky pro zdraví
Objevte osvědčené tipy pro péči o mastná srst psa, které pomohou vrátit zdravý lesk srsti vašeho čtyřnohého přítele.