Většina štěňat je umístěna do nových domovů kolem 8-12 týdnů věku, přičemž jejich matky a sourozenci zůstávají upozaděni. Pokud si plánujete pořídit mladé štěně, bude pravděpodobně ve věku 8-12 týdnů.

Štěňata ve věku 8-12 týdnů vyrůstají ze svého dětství a poznávají své prostředí. Vyžadují hodně pozornosti a péče.

 

Fyzický vývoj

Štěně ve věku 8 až 12 týdnů bude stále docela malé, i když se jedná o velké psí plemeno. Tato malá štěňata jsou fyzicky zranitelná a trochu nemotorná. Potřebují dostatek dohledu, a když jsou sami, měli by být chováni v pohodlné kleci.

Očekávejte, že vaše malé štěně bude v této fázi hodně spát. Většina štěňat bude spát asi 18 až 20 hodin denně, aby podpořila svůj rychle rostoucí mozek a tělo. Štěňatům ve věku od 8 do 12 týdnů se může zdát, že z ničeho nic přejdou z nuly na 100, pak náhle omdlí a zdřímnou si během několika minut od okamžiku, kdy jsou v hyperpohonu.

Před 12. týdnem věku má většina štěňat problémy s plnou kontrolou močení a defekace. Stále jsou náchylní k častým nehodám a obvykle nezvládnou noc bez močení. Domácí výcvik by měl začít, jakmile si přinesete své nové štěně domů, ale buďte připraveni na to, že prvních pár týdnů půjde pomalu. Dodržujte pravidelný rozvrh, vezměte štěně ven pokaždé, když jí, pije nebo se probudí ze spánku. Po 12 týdnech věku je domácí trénink obvykle o něco jednodušší.

Vašemu štěněti začnou růst zuby až ve věku 12 týdnů. Některé mléčné zuby, však mohou začít vypadávat mezi 8.–12. týdnem věku. Příznaky prořezávání zoubků obvykle nezačnou před 12.týdnem života.

 

Změny v chování

Štěňata ve věku 8-12 týdnů jsou ve velmi důležitém socializačním období. Tomu se často říká „fáze strachu“, protože se může zdát, že se štěňata bojí všeho. Tato fáze je také obdobím rychlého učení.

Protože vaše nové štěně nebude plně očkované, musíte se ujistit, že nebude chodit na veřejnosti po zemi nebo nebude vystaveno neznámým zvířatům. Najděte bezpečné způsoby, jak představit nové podněty, zvuky a prostředí. Jemně vystavujte své štěně novým situacím a chovejte se, jako by to bylo úplně normální a rutinní. Nacvičte si manipulaci se štěnětem, aby si zvyklo na to, že je drženo a dotýkáno neznámými způsoby. Seznamte své štěně s věcmi, jako jsou návštěvy veterináře, stříhání nehtů a koupele, udržujte vše pozitivní.

Očekávejte, že vaše malé štěně bude v některých situacích reagovat strachem. Vyvarujte se však mazlení nebo utěšování bojácného štěněte. Místo toho odměňte své štěně za relaxaci v nových situacích a zkoumání nových věcí. Nenuťte štěně, aby přijalo situaci, která ho děsí. Nakonec zjistí, že pokud zůstanete klidní a optimističtí, není se čeho bát.

 

Zdraví a péče

Kolem osmi týdnů věku bude vaše štěně muset navštívit veterináře pro první vakcíny, odčervení a vyšetření. Chovatel nebo adopční skupina už možná podali první vakcíny a provedli odčervení a dokonce štěně vzali na první návštěvu veterináře. Nicméně, své nové štěně byste měli vzít k vašemu vlastnímu veterináři během několika dnů po jeho získání, abyste se ujistili, že je v dobrém zdravotním stavu. Nezapomeňte přinést všechny záznamy poskytnuté chovatelem nebo adopční skupinou, aby váš veterinář mohl dodržovat plán.

Vakcinační série štěňat je dokončena kolem 16-18 týdnů věku. Do této doby je důležité předcházet vystavení nemocem. Nedovolte svému štěněti chodit na veřejné prostory nebo se stýkat s neznámými zvířaty. Vaše štěně si může hrát se zdravými štěňaty a dospělými psy, kteří jsou očkovaní a odčervení. Ujistěte se, že znáte majitele druhého psa a můžete se spolehnout, že je pes zdravý.

 

Jídlo a výživa

Štěňata začínají být odstavována od mateřského mléka kolem tří až šesti týdnů věku a obvykle jsou plně odstavena mezi šesti až osmi týdny věku. Než dostanete své nové štěně domů, bude jíst jídlo pro štěně už alespoň po několik týdnů. Informace o druhu krmené potravy vám poskytne chovatel nebo osvojitel. Nejlepší je začít se stejnou dietou, pokud je to možné. Nechte své nové štěně, aby se několik dní nebo týdnů přizpůsobilo svému prostředí, než pro něj vyberete nové krmivo. Pokud se rozhodnete změnit jeho jídelníček, nezapomeňte to dělat postupně, abyste se vyhnuli zažívacím potížím.

Vaše štěně potřebuje správnou výživu, aby rostlo a prospívalo. Ujistěte se, že ji krmíte vysoce kvalitním krmivem pro štěně, které je určeno pro růst. Většině štěňat ve věku od 8 do 12 týdnů se bude nejlépe dařit, pokud budou krmena přibližně třikrát denně, a to poněkud rovnoměrně. To pomáhá předcházet poklesu krevního cukru, zejména u velmi malých plemen.

Abyste podpořili jeho růst, podávejte alespoň množství doporučené na obalu pro váhu vašeho psa a upravte podle potřeby. Každých pár dní kontrolujte váhu svého psa, abyste zjistili, zda není třeba upravit množství krmení. Požádejte svého veterináře, aby vám doporučil typ potravy, množství krmiva a frekvenci krmení.

Pokud chcete krmit štěňata domácím krmivem, musíte to dělat velmi opatrně. Poraďte se se svým veterinářem, abyste získali pomoc s výběrem kompletního a vyváženého receptu, použitím správných ingrediencí a krmení správným množstvím kalorií.

Vaše štěně může dostat různé pamlsky, pokud jsou bezpečné, netoxické, zdravé a netvoří více než asi 10 procent denního kalorického příjmu vašeho štěněte.

Nedávejte svému psovi tvrdé žvýkačky, kosti, parohy, kopyta a tvrdé psí hračky. Zuby štěňat nejsou určeny ke žvýkání a tvrdé žvýkání může způsobit bolest nebo zranění v ústech. Vybírejte měkčí žvýkačky a hračky určené speciálně pro štěňata.

 

Trénink

I když je vaše štěně ještě miminko, je důležité začít s výcvikem, ihned jak se s vámi vrátí domů. Začněte jednoduše, naučte své štěně jeho jméno a přivykněte si na některá domácí pravidla (např. kde je a kde nesmí chodit). Nechte ho zvyknout si na pocit obojku, pak přidejte vodítko. Můžete začít tím, že ho necháte táhnout vodítko, aby pochopilo tento pocit a na vodítko si zvyklo. Brzy ho budete moci začít cvičit chodit na vodítku.

Také budete muset co nejdříve začít pracovat na domácím výcviku. Začněte tím, že vezmete štěně na určené místo na nočník ihned po jídle, pití nebo po probuzení ze spánku. Pravděpodobně bude trvat několik týdnů, než vaše štěně začne lépe ovládat své tělesné funkce.

Mozek vašeho štěněte se stále vyvíjí, takže zpočátku se nemusí učit úplně nejrychleji. Můžete začít zavádět některé základní příkazy, jako je sedni, zůstaň a dolů. Jděte pomalu, udržujte vše pozitivní a buďte trpěliví. Bavte se se svým novým čtyřnohým členem rodiny!

Vždy můžeme vašemu pejskovi nabídnout speciální skvělé krmivo. Naše krmivo Julie je vyrobeno z hovězího masa, rýže, kukuřice, tuků a olejů. Na základě zpětné vazby víme, že toto krmivo by mohlo být právě to oblíbené vašeho psa. Naše krmivo Ted z jehněčího masa je ideální pro středně velké psy.

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?

Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?

Dotaz: Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️...

číst více
Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Péče o staré psy vyžaduje zvláštní pozornost a péči, ale to neznamená, že tyto oblíbené čtyřnohé nemohou vést šťastný a aktivní život i přes svůj věk. S odpovídající péčí a potřebnými úpravami mohou stárnoucí psi zůstat nadále veselými a milujícími společníky.  ...

číst více
Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Dotaz: Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️ odborník na...

číst více
Nezávisle ověřeno