Oxytocin je takzvaný „hormon lásky“. Je zodpovědný za to, že nám pomáhá cítit se navzájem spojeni a podporuje důvěru. Zaplavuje systémy novopečených matek, když drží svá čerstvě narozená miminka. Když si páry fyzicky projevují lásku, oxytocin prochází oběma těly. Spojení a neostré pocity podporované oxytocinem nejsou omezeny pouze na interakce mezi lidmi. Ukázalo se, že váš hormon lásky se uvolňuje také při pohledu do očí vašeho psa.

 

Oxytocin a smyčka pozitivní zpětné vazby

Oxytocin je silný hormon, který hraje zásadní roli při sexu, porodu a kojení. Ve skutečnosti se někdy používá v lékařství k ovlivnění porodu, když se věci zpomalí nebo zastaví. Vědci provedli řadu studií o oxytocinu u lidí, protože hraje tak velkou roli v ženské reprodukci. Studie také odhalily, že hormon ovlivňuje vztahy, a to jak na sociální, tak na intimní úrovni.

Podívejme se na několik příkladů. Studie ukazují, že oxytocin způsobuje, že se ve skupině cítíme uvolněnější, extrovertní, velkorysí a spolupracující. Pomáhá nám jít takříkajíc s proudem. Pokud jdete na film se skupinou přátel, je to oxytocin, který vám umožní říci ano rom-com, když jste opravdu chtěli vidět thriller. Další studie o tomto hormonu se zabývaly intimními vztahy.

Lidé, kteří jsou v novém romantickém vztahu, mají ve svých systémech vyšší hladiny oxytocinu než ti, kteří jsou svobodní. Toto zjištění je jedním z důvodů, proč je oxytocin někdy nazýván „hormonem mazlení“. Dále uvolňování oxytocinu během interakcí mezi lidmi spouští smyčku pozitivní zpětné vazby. Jde to nějak takto:

Díváte se do krásných očí svého miminka a vaše tělo reaguje otevřením záplavových vrátek oxytocinu. Na druhé straně tělo vašeho dítěte dostane svůj vlastní příval oxytocinu. To spouští vaše tělo, aby uvolňovalo ještě více oxytocinu. Pak to dělá i vaše miminko! Pokračuje v této smyčce pozitivní zpětné vazby a zanechává matku i dítě povznesené a naplněné pocity naprosté oddanosti a lásky. Je to nejvyšší přírodní maximum. Vědci chtěli vědět, zda se stejná smyčka stane, když si psi a lidé hledí láskyplně do očí?

 

Vědci byli zvědaví. Má oxytocin mezidruhový účinek?

Miho Nagasawa a Takefumi Kikusui jsou biologové z Azuba University v Japonsku. Chtěli zjistit, zda by stejná oxytocinová pozitivní zpětná vazba nastala, když si psi a jejich lidé vytvořili mezi sebou vazby. Uspořádali experiment, aby to otestovali. Výzkumníci společně umístili páry psa a člověka do místnosti na 30 minut „hraní“. Vědci pozorovali, jak psi a lidé dělají to, co umí nejlépe: hladí se, hrají si a s láskou na sebe hledí. Hladiny oxytocinu u psů a lidí byly měřeny po 30minutovém milostném aktu.

Tým zjistil, že čas strávený vzájemným hleděním do očí má největší vliv na hladiny oxytocinu. Zkoumané dvojice rozdělily do dvou skupin: ty, které nezavíraly oči po dlouhou dobu 2,5 minuty nebo déle, a ty, které se dívaly krátce, 45 sekund nebo méně. Hladiny oxytocinu se zvýšily o více než 20 % u párů, které držely dlouhý pohled. Čím víc zíráte, tím víc vás to zajímá? Zdá se, že na tom je něco pravdy.

 

Samice obou druhů zažívají intenzivnější chemické spojení

Tým provedl jiný druh experimentu, aby dále prozkoumal spojení s oxytocinem. Tým se tentokrát podíval na věci z jiného pohledu. Vědci dodali každému psovi dávku oxytocinu pomocí nosního spreje. Psi byli opět zařazeni do her. Herny obsahovaly směs cizích lidí a psovi blízkého člověka. Psi se zvýšenou hladinou oxytocinu udělali bez pochyby dvě věci. Měli oči jen pro svého vlastního člověka. Zdlouhavě hleděli do lidských očí.

V této části studie se objevil zajímavý fenomén. Psí samice byly intenzivněji ovlivněny zvýšením oxytocinu než samci. Strávili více času pohledem na své lidské společnice. Úplně ignorovali cizince v místnosti. A co lidské ženy, kterým se dostává veškeré této láskyplné pozornosti? Jejich hladina hormonu lásky v reakci na to stoupla! Předchozí výzkum má podobné výsledky. Ženy jsou na hormon citlivější než muži. Není jasné, proč tomu tak je, ale ve studiích to bylo znovu a znovu zaznamenáno.

 

Psi a lidé si společně vyvinuli pohledem zprostředkované pouto

Tato studie přinesla ještě jedno fascinující odhalení. Výzkumníci provedli stejné scénáře jako dříve. Tentokrát místo lidí použili vlky. Proč by někdo vstupoval do „hraní hry“ s vlkem? Nebojte se. Tyto vlci a lidé už byly vzájemně spojeni. Vědci našli lidské vychovatele, kteří odchovali vlčí mláďata a nadále se o ně starali až do dospělosti.

Stejně jako předtím šli vlci do místnosti se svými lidskými ošetřovateli na 30minutovou hru. Byly měřeny hladiny oxytocinu. Bylo pozorováno chování při pohledu do očí. Vlkům byl podán oxytocin. Dívali se vlci dobrovolně svému psovodovi do očí? Ani náhodou. Hladina hormonu lásky u vlků nestoupla. Tato reakce vedla vědce k převratnému závěru. Smyčka zpětné vazby oxytocinového pohledu se možná vyvinula pouze mezi lidmi a psy!

Studie říká: „Tato zjištění podporují existenci mezidruhové oxytocinem zprostředkované pozitivní smyčky usnadněné a modulované pohledem, která mohla podporovat koevoluci vazby mezi člověkem a psem zapojením běžných způsobů komunikace sociální vazby.“ Jinými slovy, psi si pomáhali dostat se do našich srdcí a domovů tím, že se nám láskyplně dívali do očí.

 

Psi také používají oxytocin ke čtení sociálních podnětů

Podívejme se na sociální podněty. Sociální narážky slouží jako rady, které nám pomáhají účastnit se konverzace a dalších sociálních interakcí. Mohou být verbální nebo neverbální. Sociální narážky jsou to, co následujeme, když si uvědomíme, že jsme někomu věnovali příliš mnoho času a potřebujeme ukončit diskusi. Sociální narážky nám pomáhají chovat se přijatelným způsobem, když čekáme ve frontě na letišti. Psi také reagují na sociální podněty. Je to dovednost, která jim umožňuje tak dobře vycházet s lidmi.

Jedna studie ukázala, že oxytocin umožnil psům přesněji číst lidské sociální signály. Psi byli rozděleni do dvou skupin. Skupina jedna dostala injekci hormonu lásky. Skupině dvě byla podána injekce fyziologického roztoku. Vědci schovali lahůdky a poskytovali sociální narážky, aby je pomohli psům najít. Člověk například ukázal na místo, kde byl pamlsek schován. V jiných případech se člověk podíval na skrytý pamlsek. Psi, kteří dostali dávku oxytocinu, sledovali sociální vodítka, aby našli pamlsky častěji než kontrolní skupina.

Existuje skutečný důvod, proč se na své psy díváte jako na své skutečné děti. Ty je miluješ stejným způsobem. Chemické reakce se spustí, když se podíváte svému psovi do očí nebo ho pohladíte po srsti. Jsou to přesně stejné chemické reakce, ke kterým dochází, když se spojíte se svým lidským dítětem. Nepotřebujeme vědu, aby nám řekla, co cítíme hluboko v sobě. Psi a lidé sdílejí nezlomné citové pouto. Chemie mezi lidstvem a naším nejlepším přítelem je nepopiratelná. Přesto je ověřující vidět vědecký výzkum, který to podporuje!

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?

Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?

Dotaz: Můj zachráněný chrt má velmi špatný dech. Jenna je přibližně čtyřletá a přivezl jsem ji z útulku před skoro půl rokem. Od té doby jí kvalitní krmivo, ale její dech stále smrdí. Co mohu dělat?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️...

číst více
Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Péče o staré psy vyžaduje zvláštní pozornost a péči, ale to neznamená, že tyto oblíbené čtyřnohé nemohou vést šťastný a aktivní život i přes svůj věk. S odpovídající péčí a potřebnými úpravami mohou stárnoucí psi zůstat nadále veselými a milujícími společníky.  ...

číst více
Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Dotaz: Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️ odborník na...

číst více
Nezávisle ověřeno