Váš pes pravděpodobně ví, jak poprosit o pamlsek, ale neví, jak s vámi mluvit o svém zdraví – nebo vám říct, když ho něco bolí. Bohužel, psí mazlíčci mohou čelit široké škále zdravotních potíží. Naštěstí mnohým z těch nejzávažnějších lze předejít očkováním a pravidelnou léčbou.
Zde je 10 nejčastějších zdravotních problémů psů, kterým čelí naši čtyřnozí přátelé, a příznaků onemocnění psů, které je třeba sledovat.
1. Dirofilárie
Dirofilárie jsou závažné a potenciálně smrtelné onemocnění, při kterém paraziti infikují srdce a tepny psa. Psi jsou vystaveni larvám prostřednictvím kousnutí komárem, a pokud se nekontrolují, mohou se z larev vyvinout velcí červi. Příznaky onemocnění dirofilárií se pohybují od kašle po letargii, kolaps a deprese (stálé ležení nebo nepozdravení u dveří), říká Bonnie Beaver, DVM, profesorka na College of Veterinary Medicine na Texas A&M University. Napadení dirofilárií může vygradovat do srdečního selhání a smrti. Ačkoli to není vždy úspěšné, možnosti léčby zahrnují léky na zabití parazitů a v pokročilých případech chirurgický zákrok. Naštěstí se dá srdečním červům snadno předejít. Možnosti zahrnují denní perorální léky, topické přípravky, injekce a jednoduchou pilulku jednou za měsíc.
2. Zvracení a průjem
Existuje mnoho možných příčin zvracení a průjmu u psů, ale nejčastější je infekce, jako je parvovirus. Mezi další příznaky patří konzumace nevhodných potravin nebo polykání předmětů. „Psi často jedí malé hračky, kusy oblečení, čokoládu nebo obaly od žvýkaček,“ říká Beaver. „Xylitol [náhrada cukru] může vypnout ledviny. Kilo slaniny může způsobit pankreatitidu.“
Ojedinělý záchvat zvracení a průjmu u psů obvykle není důvodem k obavám, ale pokud váš pes zvrací opakovaně nebo déle než jeden den, vezměte ho ke svému veterináři. Sledujte příznaky, jako je krev při zvracení nebo při průjmu, tmavý nebo černý průjem, letargie, ztráta hmotnosti, horečka nebo změna chuti k jídlu. Abyste předešli dehydrataci, dejte svému psovi dostatek vody. Po záchvatu zvracení vyzkoušejte nevýrazná jídla, jako jsou vařené brambory, rýže a vařené kuře bez kůže. Pro boj s průjmem u psů je obecným pravidlem nekrmit psa po dobu 12 až 24 hodin nebo dokud vám veterinář nedá souhlas.
3. Obezita
Obezita je častým zdravotním problémem domácích mazlíčků. Stejně jako u lidí může mít nadváha na vašeho psa negativní zdravotní účinky: Psi s nadváhou čelí vyššímu riziku bolesti kloubů, cukrovky a onemocnění jater. „Krmíme je příliš kalorickým jídlem a nedáváme jim dostatek pohybu,“ říká Beaver.
Má váš pes optimální váhu? Pokud ano, měli byste cítit jeho páteř a žebra, aniž byste tlačili. Při pohledu na svého psa shora byste měli vidět znatelný „pas“ mezi spodními žebry a boky; ze strany byste měli vidět, jak břicho stoupá od spodní části hrudního koše ke stehnům. Pokud váš pes tyto standardy nesplňuje, požádejte svého veterináře, aby vám pomohl vytvořit dietní a cvičební plán.
„Zvyšte výdej kalorií a snižte příjem kalorií,“ říká Beaver. Omezte svačiny nebo pamlsky, krmte ho malými jídly během dne a dejte si záležet, abyste ho vzali do parku, aby si hrál a běhal.
Pokud hledáte nějaké skvělé krmivo pro psy, které je nejen chutné, ale také opravdu zdravé, měl by váš pes vyzkoušet Juliet Hypoalergenní hovězí suché krmivo od CricksyDog. Vyzkoušejte ho pro zdraví vašeho psa.
4. Infekční onemocnění
Dalším běžným zdravotním problémem psů jsou infekční onemocnění, zejména psí parvovirus a psinka. Psí parvovirus je extrémně nakažlivý a potenciálně smrtelný, nakazí se kontaktem s výkaly infikovaného psa. Příznaky mohou zahrnovat krvavý průjem, zvracení, letargii a ztrátu chuti k jídlu.
Psinka je virus přenášený přímým kontaktem s močí, slinami nebo krví infikovaného psa. Ovlivňuje dýchací systém psa, jeho gastrointestinální a centrální nervový systém a dokonce i oči, konkrétně membrány, které pokrývají oční bulvy a spodní stranu víčka. Příznaky zahrnují kýchání, kašel a potíže s dýcháním, horečku, náhlou ztrátu chuti k jídlu, zvracení nebo průjem, výtok hustého hlenu z očí a nosu a případně křeče.
Včasná prevence může ochránit vašeho mazlíčka. „Těmto a dalším běžným infekčním onemocněním u psů lze předejít správným očkováním,“ říká Beaver. “Začněte už u štěňat.“ Pokud jde o léčbu, možnosti pro psí parvovirózu zahrnují IV tekutiny k prevenci dehydratace, léky proti zvracení, antibiotika a léky proti bolesti. U psinky léčba obvykle zahrnuje IV tekutiny, antibiotika (pokud váš pes kašle), aby se zabránilo zápalu plic, a léky na kontrolu záchvatů. V současné době neexistují žádné léky, které by mohly zničit oba viry.
5. Psincový kašel
Psincový kašel je vysoce nakažlivá forma bronchitidy, která způsobuje zánět v hlasové schránce a průdušnici psa. „Nejčastější příčinou je vystavení jiným infikovaným psům, buď v psí školce, u kadeřníka nebo v chovatelské stanici,“ říká Beaver. „Ve většině případů léčba spočívá v tom, že tomu necháme volný průběh nebo se psovi podají antibiotika.“ Můžete také zkusit použít zvlhčovač vzduchu nebo vzít svého mazlíčka do koupelny plné páry.
6. Problémy dolních močových cest
Některé běžné problémy s močovými cestami u psů zahrnují inkontinenci, bakteriální infekce, močové kameny a dokonce i rakovinu. Příznaky zahrnují častější močení, tvorbu malého množství moči, krev v moči, inkontinenci, namáhání nebo pláč bolestí při pokusu o močení, zvracení, horečku a ztrátu hmotnosti. Možnosti léčby zahrnují antibiotika, dietní změny a v případě potřeby chirurgický zákrok k odstranění kamenů močového měchýře nebo nádoru.
7. Zubní onemocnění
Parodontální onemocnění a infekce dásní jsou u psů velmi časté a postihují odhadem 80 procent psů ve věku 2 let. Je spojováno s onemocněním srdce, cukrovkou, onemocněním ledvin a dalšími vážnými zdravotními problémy psů. Příznaky se pohybují od páchnoucího dechu po potíže s jídlem a otoky obličeje, říká Beaver. Léčba může zahrnovat odstranění zubního plaku a v případě potřeby i zubů. Aby se předešlo zdravotním problémům zubů, Beaver doporučuje pravidelné prohlídky u veterináře, zubaře, dávat vašemu psovi žvýkačky z kůže a pravidelně čistit zuby vašeho mazlíčka psí zubní pastou (vaše zubní pasta může psovi dráždit žaludek).
8.Kožní problémy
Většina kožních problémů u psů je způsobena parazity, kožními infekcemi a alergiemi. „Pravděpodobně nejčastějším kožním problémem u psů je demodektický svrab, který je způsoben roztočem, který žije ve vlasových folikulech,“ říká Beaver.
Mezi běžné parazity, kteří postihují kůži, patří blechy, klíšťata, ušní roztoči a roztoči, kteří způsobují svrab. Kožní onemocnění je běžná kožní infekce; je to vysoce nakažlivá plísňová infekce, která může způsobit vypadávání vlasů nebo krátké vlasy nebo šupinaté skvrny. Alergeny, jako je pyl, plísně a roztoči, mohou vyvolat svědění a vyrážku. U psů se také mohou vyvinout alergie na běžné složky krmiva pro psy, jako je sója, kukuřice, pšenice, hovězí nebo kuřecí maso, což způsobuje kožní problémy. A někteří psi si mohou jednoduše způsobit podráždění kůže přílišným olizováním oblasti, pravděpodobně z nudy nebo stresu.
Na svém domácím mazlíčkovi můžete najít blechy a klíšťata. Možnosti léčby zahrnují použití speciálních léčivých šamponů k hubení parazitů, antibiotik nebo antifungálních léků a kortikosteroidů a antihistaminik ke kontrole svědění. Váš veterinář může také předepsat dietu ke snížení potravinových alergií nebo injekce ke kontrole alergických reakcí. Abyste zabránili blechám a klíšťatům, zeptejte se svého veterináře na měsíční topické přípravky, které můžete snadno aplikovat.
9. Zlomené kosti
Zlomené kosti, také nazývané zlomeniny, jsou běžným problémem u psů – často z činností, jako je skok z okna, říká Beaver. Příznaky zahrnují kulhání, nehýbání se a důvod k podezření na trauma (pokud byl pes například blízko silnice). Léčba zahrnuje operaci, dlahu nebo sádru.
10. Rakovina
„Jednou z běžných forem rakoviny u psů je rakovina kůže,“ říká Beaver. „Na horní části nosu a na špičkách uší mohou být bílé skvrny.“ Mezi další příznaky rakoviny u psů patří boule, otoky, vředy, rychlý úbytek hmotnosti, kulhání, náhlá snížená chuť k jídlu, potíže s dýcháním, močením nebo vyprazdňováním, nedostatek energie a černá stolice.
Léčba zahrnuje chirurgii, chemoterapii, ozařování a imunoterapii. Stejně jako u lidí lze použít kombinaci přístupů a výsledek může ovlivnit stadium rakoviny, typ onemocnění a agresivita léčby.
Pravidelné návštěvy veterináře a preventivní kroky mohou udržet vašeho psa v nejlepším zdravotním stavu. A pokud si všimnete jakéhokoli neobvyklého chování nebo příznaku, okamžitá pozornost veterináře bude často znamenat rychlejší uzdravení.
Také by vás mohly zajímat naše články níže:
Turecká Angora kočka: Původ a Péče o Nádherného Mazlíčka
Pronikněte do světa turecké angora kočky: Poznejte její původ a zjistěte, jak pečovat o tohoto elegantního a inteligentního mazlíčka.
Toyger kočka: Váš průvodce plemenem a péčí
Přidejte do svého života trochu divoké přírody s toyger kočkou. Objete kompletní průvodce plemenem a základními radami pro péči.
Thajská kočka: Příručka pro šťastného mazlíčka
Poznejte krásu a povahu thajské kočky a zjistěte, jak ji opečovávat, aby byl váš kočičí společník šťastný a zdravý.