Všichni chceme, aby naše štěňata žila dlouhý, šťastný a zdravý život, a každý psí rodič může udělat něco, aby tomu pomohl. Zde je 10 tipů, jak pomoci každému psovi cítit se šťastnější a zdravější.

 

1. Kastrovat nebo nekastrovat

Kastrace brání fenám v říji a může pomoci předcházet rakovině prsu a pyometrě nebo infekci dělohy. Kastrace psa může zmírnit agresivní chování a pomoci předcházet rakovině varlat, onemocnění prostaty a kýlám.

 

2. Očkování

Do tří měsíců věku jsou ochranné protilátky přirozeně procházející mateřským mlékem spotřebovány a vaše štěně musí být očkováno, aby bylo chráněno proti mnoha běžným infekčním chorobám, včetně leptospirózy, psinky, parvovirózy a vzteklině. Váš veterinář může také doporučit očkování proti kašli a lymské borelióze. Očkování vašemu psovi může zachránit život.

 

3. Návštěva veterináře

Stejně jako vy, i psi potřebují pravidelné návštěvy lékaře, aby si zajistili dobré zdraví. Každoroční zdravotní prohlídka dává vašemu veterináři šanci potlačit jakoukoli nemoc nebo zdravotní problémy dříve, než mohou způsobit větší problémy. Veterinář se zeptá na chování vašeho mazlíčka, jeho stravovací a pohybové návyky a zároveň kontroluje vitální statistiky vašeho psa. Seznam klinik pro domácí mazlíčky najdete například i v místním obchodě s domácími mazlíčky.

 

4. Vyhlaste válku blechám a klíšťatům

Blechy mohou způsobit kromě svědění kůže i jiné zdravotní problémy. Mohou být zdrojem alergií, chudokrevnosti a tasemnic. Naštěstí je k dispozici nespočet produktů pro hubení blech, včetně Advantage a Frontline, dvou z nejpopulárnějších. Měsíční aplikace by měly být podávány na základě hmotnosti vašeho psa. Mějte na paměti, že když se připravujete na bleší války, musíte léčit všechny své mazlíčky, nejen ty, u kterých jsou blechy zjevné.

Zvláště musíte být ostražití v teplejších měsících. Vlivem globálního oteplování se zdá, že tyto teplejší měsíce trvají déle a déle, což znamená, že možná budete muset prodloužit i svou letní kúru.

 

5. Předcházejte dirofiláriím prevencí

Srdcovka se velmi obtížně léčí a může být pro vašeho psa smrtelná, proto je klíčová prevence. Pokud svému psovi budete podávat jednu dávku tablety, jako je Heartguard, měsíčně, můžete zastavit srdečního červa již na začátku.

 

6. Každý den se svým psem cvičte

A nejen pomocí rychlé procházky po bloku. Cvičení prostřednictvím procházek a pomocí hraní udrží vašeho malého kámoše ve fyzické kondici, mentálním zdraví a také sníží možnost agresivního a destruktivního chování. Pravidelné cvičení také pomáhá vašemu psovi udržovat si zdravou váhu a srdce a zároveň zvyšuje svalovou hmotu. Požadavky na cvičení vašeho psa se budou lišit v závislosti na jeho plemeni, pohlaví, věku a zdraví.

 

7. Sledujte váhu svého psa

Nedostatek pohybu a překrmování je stejně velkým problémem u domácích zvířat jako u lidí. Váš pes se nemůže rozhodnout, kolik pohybu potřebuje nebo jaký druh potravy je nejlepší jíst; to dokážete jen vy. Artritida, onemocnění jater a koronární onemocnění jsou jen některé ze zdravotních problémů, kterým čelí pes s nadváhou.

Abyste svému psovi pomohli zhubnout, může vám veterinář doporučit kombinaci cvičení a přechod na nízkokalorickou značku krmiva (superprémiové krmivo pro psy, jako je CricksyDog), nebo postupné snižování množství běžného krmiva, kterým svého psa krmíte.

Pokud svému psovi dopřejete výživu, kterou potřebuje, a zároveň se bude pravidelně hýbat, nic mu nezabrání se dostat znovu do formy! Pro začátek doporučujeme pro malé psy naše krmivo Juliet a pro středně velké psy naše hypoalergenní krmivo Ted.

 

8. Týdenní zdravotní prohlídky

Jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet zdravotním problémům, je týdenní kontrola vašeho psa. Nejprve zkontrolujte srst a kůži svého psa, zda nemá otoky, skvrny nebo strupy. Poté se podívejte do uší a očí svého psa, zda nevykazuje známky zarudnutí nebo výtoku. Nakonec sledujte jakékoli změny ve stravovacích nebo pitných návycích. Pokud se něco liší od toho, co je pro vašeho psa normální, poraďte se se svým veterinářem.

 

9. Držte ho dál od nebezpečných potravin

ASPCA Animal Poison Control Center sestavil seznam potravin, které mohou být pro vašeho psa nebezpečné, a dokonce i jedovaté: alkoholické nápoje, čokoláda, avokádo, káva, tučná jídla, makadamové ořechy, zkažená nebo plesnivá jídla, cibule a cibulový prášek, hrozny a rozinky, sůl, česnek, kynuté sto a výrobky slazené xylitolem. Zveřejněte tento seznam a ujistěte se, že vaše rodina a všichni pečovatelé o něm vědí.

 

10. Čistěte mu zuby!

Zápach z úst může být příznakem problémů se zuby nebo dásněmi. Částice potravy, sliny a bakterie známé jako plak se mohou usazovat na dásních a zubech a způsobit infekci. Pokud to neléčíte, infekce může mít za následek zubní kaz a dokonce se dostat do krevního řečiště a ovlivnit srdce, plíce, játra, ledviny, kosti a klouby vašeho mazlíčka. Každý týden zuby a dásně kontrolujte a poraďte se se svým veterinářem o tom, jak pravidelně psí zuby čistit zubní pastou.

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Starý pes, ne starý pes: péče o staré psy

Péče o staré psy vyžaduje zvláštní pozornost a péči, ale to neznamená, že tyto oblíbené čtyřnohé nemohou vést šťastný a aktivní život i přes svůj věk. S odpovídající péčí a potřebnými úpravami mohou stárnoucí psi zůstat nadále veselými a milujícími společníky.  ...

číst více
Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?

Dotaz: Obávám se o svého šestiletého křížence jezevčíka, který vypadá, že je neustále hladový a bohužel také přibral na váze. Co mohu udělat, abych mu pomohl získat zpět ideální váhu?   Odpovídá Imre Vargyas, zakladatel společnosti a odborník: ✔️ odborník na...

číst více
Střevní obstrukce u psů (obecné informace)

Střevní obstrukce u psů (obecné informace)

Mnoho psů má tendenci požírat věci, které nejsou určeny k jídlu. Tyto cizí předměty se mohou zachytit v trávicím traktu. Střevní obstrukce je pro psy život ohrožující stav a bohužel je mnohem běžnější, než si mnozí myslí. Náš článek je pouze informativní. Pro přesné a...

číst více
Nezávisle ověřeno