Pokud jde o výcvik psů, neexistuje žádné univerzální řešení. Psi mohou mít problémy s chováním z různých důvodů. Naštěstí lze problémové chování psů napravit správnou léčbou (a trochou času a trpělivosti). Tým výzkumníků UPenn chtěl pochopit, jak toho nejlépe dosáhnout.

Protože se psi od svých lidí tolik učí, vědci zvažovali, jak my, jejich majitelé, můžeme ovlivnit výcvik našich psů. Studie publikovaná v Frontiers in Veterinary Science naznačuje, že na konkrétních osobnostech lidí záleží více, než byste si mysleli.

V rámci výzkumu se 75 psů a jejich lidských partnerů zúčastnilo šestiměsíčního veterinárního behaviorálního programu. Lidé jménem svého chlupatého partnera vyplnili dotazník pro posouzení lidské osobnosti a také dotazník o chování psů. Po třech a šesti měsících studie účastníci znovu vyplnili dotazník o chování psů.

Hodnocení psa požadovalo hodnocení věcí, jako je vzrušivost, separační úzkost a schopnost reagovat na trénink. Pro hodnocení lidské osobnosti účastníci souhlasili nebo nesouhlasili s prohlášeními o jejich otevřenosti novým zkušenostem, extroverzi nebo introverzi a další.

 

Jak podle dat ovlivňuje psa výcvik a behaviorální terapii

Vědci zjistili, že věk, pohlaví a velikost psa mohou ovlivnit úspěch behaviorální terapie. Na konci programu vykazovali větší psi s problémy agrese větší zlepšení než menší psi. Jedním z možných důvodů je, že lidé jsou více naladěni na chování větších psů, protože představují větší riziko fyzické bezpečnosti. Jak byste očekávali, starší psi jsou také odolnější vůči změnám.

Fascinující je, že data také naznačují rozdíly ve způsobu, jakým se psi extrovertních a introvertních lidí učí chování. Powell, hlavní autor studie, vysvětlil:

„Extrovertní majitelé s větší pravděpodobností zaznamenají zlepšení v bojácném chování psů a introvertní majitelé méně. Pro introvertní majitele může být těžké opustit svého psa nebo mu dát prostor, pokud je to vyžadováno jako součást léčby psa.“

Výzkumníci uznávají možnost, že lidé s vyšší mírou otevřenosti přijali novější tréninkové metody a sekundární názory. Extrovertní majitelé proto měli menší pravděpodobnost, že budou mít bojácné psy. Závěr studie přesto potvrzuje, že v této oblasti je zapotřebí další výzkum.

„Spojení mezi chováním psů a extroverzí majitele a mírou jeho otevřenosti nepřetrvávaly po 6 měsících, takže je zapotřebí další výzkum k pochopení dlouhodobého vlivu osobnosti majitele na výsledky behaviorální léčby.“

 

„Neexistují zlí psi…“

Důležité však je, že dodržování pravidel majiteli, je skutečně to, co ovlivňuje efektivitu tréninku. Lidé, kteří nechtějí nebo nemohou přijmout výcvikové metody, pravděpodobně skončí se špatně se chovajícím psem.

Někdy lidé ani nevědí, kdy posilují špatné chování. Tato studie naznačuje, že váš osobní styl připoutání by mohl vašeho psa přesvědčit, že tyto nezbedné akce jsou v pořádku. Věci jako úsměv, když váš nesnesitelně roztomilý pes vyskočí a ukradne jídlo na stůl, mohou být opravdu významné.

S dalším výzkumem a analýzou veterináři doufají, že jednoho dne nabídnou cílené rady a předpovědí lépe výsledky léčby jednotlivých psů. Vzhledem k tomu, kolik psů s napravitelnými problémy s chováním skončí v útulcích, je tento výzkum o to důležitější.

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

alergie category-zdravi-psa tag-antifungalni-lecba-psi-kuze tag-candida-u-psu tag-dermatofytoza-u-psu tag-kozni-houby-u-psu tag-lecba-plisnovych-onemocneni-kuze tag-plisnova-onemocneni-kuze tag-plisnove-infekce-u-psu tag-priciny-plisnovych-onemocneni-u-psu">
Plísňová onemocnění kůže u psů – příčiny a léčba

Plísňová onemocnění kůže u psů – příčiny a léčba

Objevte příčiny a způsoby léčby plísňová onemocnění kůže u psů a jak předcházet jejich šíření a recidivě.

číst více
Nezávisle ověřeno
3482 recenze