Ať už jste si právě adoptovali nové štěně nebo jste celý život měli psy, v tomto seznamu tipů pro péči o psy se určitě najde něco, co jste nevěděli – ale měli byste.
Jako někdo, kdo pracuje ve zvířecích nemocnicích více než 10 let a vášnivý #doglover, slibuji, že tento rozsáhlý seznam 39 tipů pro péči o psy vám pomůže být lepšími rodiči domácích mazlíčků.
- Zde je to, co tu najdete:
- Tipy pro zdraví psa
- Úklid a hlídání štěňat
- Cvičení a duševní stimulace
- Spojování
- Výcvik
- Zimní péče
- Letní péče
- Bezpečnost psa
- Tipy pro zdraví psa
1) Nepřekrmujte svého psa, výrazně to ovlivní jeho zdraví i štěstí
Více než 50 % psů v Americe je obézních a toto číslo roste. Psi s nadváhou jsou vystaveni zvýšenému riziku metabolických abnormalit, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění kloubů, sníženého imunitního systému a mnoha dalších zdravotních problémů. Jsou také méně mobilní a nemohou běhat, hrát si nebo dělat jiné aktivity, jaké by chtěli. Udělejte svému mazlíčkovi laskavost, krmte ho množstvím doporučeným jeho veterinářem a nepodléhejte těm psím očím, které požadují více!
2) Dotkněte se čumáku svého psa
Čumáček vašeho psa by měl být vlhký. Úroveň vlhkosti se bude lišit mezi psy a podle ročního období, ale zdravý pes bude mít chladný a mírně vlhký nos, protože díky němu psi vylučují pot, aby se ochladili.
3) Domluvte si každoroční schůzky veterináře
Nechte odborníky, aby vašeho psa pravidelně ošetřili, proto aby u něj odhalili jakékoli zdravotní problémy a poskytli vám ty nejlepší personalizované informace, aby vaše štěně zůstalo zdravé po mnoho let.
4) Vyrobte si „lékárničku pro domácí mazlíčky“.
Nehody a mimořádné události se stávají a být připraven se všemi náležitostmi pomoci vašemu psovi je zásadním krokem k tomu, abyste byli odpovědným majitelem domácího mazlíčka. To je zvláště důležité, pokud vezmete svého psa na procházku nebo kempování, kde můžete být daleko od pomoci. DIY lékárnička pro domácí mazlíčky je něco, co by měl mít každý psí majitel.
5) Zařiďte si pojištění domácích mazlíčků
Nouzové a neočekávané nehody a nemoci často stojí 800 až 1500 USD. Vzhledem k tomu, že až třetina domácích zvířat potřebuje ročně pohotovostní péči, může se nemoc rychle stát finanční zátěží. Pojištění domácích mazlíčků může pomoci pokrýt tyto neočekávané náklady, léky na předpis, dlouhodobé zdravotní stavy a další, což z něj činí důležitou investici pro chlupaté členy vaší rodiny.
6) Čistěte svému psovi zuby
Čištění zubů psa je často přehlíženo, ale je nesmírně důležité pro jeho celkové zdraví a vyhýbání se drahým zubním ošetřením v budoucnu. Udělejte to součástí jeho běžné rutiny a ujistěte se, že používáte zubní pastu vyrobenou speciálně pro psy. S trochou času a tréninku může být čištění zubů pro vašeho mazlíčka zábavnou činností na každý den!
7) Mějte připravený nouzový plán
Není příjemné na to myslet, ale je důležité, abyste měli pro svého psa připravený plán, kdyby se vám něco stalo. Udělejte si seznam důležitých informací o životním stylu svého psa, včetně toho, jak často je krmen, jak moc je krmen, jeho léky, telefonní číslo na veterináře atd. Dejte kopie někomu ve svém životě, kdo by se o vašeho psa mohl postarat v případě nouze. Také stojí za to se zeptat a ujistit se, že máte v blízkosti alespoň jednoho nebo dva lidi, kteří by vašemu psovi mohli v krátké době pomoci.
8) Hrajte si s účelem
Když psa hladíte a hrajete si s ním, zvláště když je mladý, hrajte si s jeho nohama, ušima a tlamou. Tím, že se během pozitivního zážitku ze hry budete dotýkat jeho chodidel, tlapek a drápků, snížíte jejich citlivost vůči dotyku v těchto oblastech, když přijde čas na stříhání nehtů. Když se jim podíváte do uší a tlamy a zvyknete ho na toto zacházení, bude pro vašeho veterináře vyšetření vašeho psa mnohem snazší. To vašemu veterináři usnadní práci, vaše štěně bude během vyšetření méně vystresované a váš veterinář s větší pravděpodobností zachytí jakékoli abnormality v případě, že s vaším psem není něco v pořádku.
Úklid a hlídání štěňat
9) Udržujte svůj odpad v bezpečí
Psi jsou přitahováni lahodnou vůní vašeho odpadu a mohou jíst věci, které jsou toxické, škodlivé nebo nestravitelné, takže se ujistěte, že jsou vaše odpadky v bezpečí. Požití cizích předmětů nebo toxických látek může vést k nákladným nouzovým operacím.
10) Dopřejte svému psovi bezpečný prostor
Mějte doma pro vašeho psa vytvořený prostor s pelíškem nebo přikrývkou, hračkami a miskou na vodu, kde se váš pes cítí bezpečně a může si během dne snadno zdřímnout. To může pomoci vašemu psovi uklidnit se během stresových situací, jako jsou večírky, dětský pláč nebo bouřky. Pokud byl váš pes vycvičen v přepravce jako záchranářské štěně než se k vám připojilo, držení jeho přepravky otevřené a dostupné i poté, co ji již nebude potřebovat pro výcvik, mu může poskytnout perfektní útočiště.
11) Uzamkněte domácí toxiny
Vždy udržujte domácí chemikálie, jako jsou čisticí prostředky a pesticidy, mimo dosah vašeho psa. Mnoho chytrých psů se může dostat do produktů uložených pod dřezem nebo v garáži. Zkuste použít dětské zámky k utěsnění skříní s toxickými produkty.
12) Pravidelně perte věci svého psa
Bakterie, špína, pyl a další věci skončí na povlečení, plyšových hračkách a přikrývkách vašeho psa. Ujistěte se, že tyto předměty perete každý týden, aby byly pro vašeho psa vždy čisté. Pokud váš pes trpí sezónními alergiemi, může to být obzvláště užitečné při snižování jejich pylové expozice.
13) Udržujte svého psa daleko od lidského jídla
Mnoho lidských potravin, jako je čokoláda, avokádo nebo cibule, jsou pro psy toxické a můžou mít vážné důsledky pro jejich zdraví. Udržujte lidské jídlo mimo dosah a buďte obzvláště opatrní s žvýkačkami a bonbóny, protože mnohé obsahují xylitol, což je látka podobná cukru toxická pro psy. Nekrmte svého psa úmyslně lidskými potravinami, pokud to nedoporučí váš veterinář. Některá lidská jídla, jako je obyčejné kuře, konzervovaná dýně nebo čistá rýže, může váš veterinář doporučit záměrně ze specifických důvodů, jako jsou zažívací potíže, průjem, aby pomohly skrýt perorální léky nebo jako vysoce motivující tréninkové pochoutky v malých množstvích. V těchto případech může být pro vašeho psa vhodné „lidské jídlo“, ale rozhodně nemusí olizovat váš talíř nebo jíst vaše zbytky.
Pro malé psy máme naše krmivo pro psy Juliet a pro středně velké psy máme krmivo Ted. Vyzkoušejte je a zajistěte svému psovi zdravý a šťastný život!
Cvičení a mentální stimulace
14) Venčete svého psa pro jeho zdraví a radost
Pravidelné procházky poskytují vašemu psovi mnoho výhod, včetně prevence nudy, podpory trávicího traktu, udržení jeho zdravější hmotnosti a pomoci mu spálit přebytečnou energii. Tím, že jim poskytnete konstruktivní prostor, můžete také zjistit, že špatné chování, jako je žvýkání, štěkání nebo kopání, se sníží.
15) Bojujte s nudou přidáním rozmanitosti
Rozbijte běžnou rutinu svého psa přidáním dalších procházek nebo vycházek. Vezměte je na místo vhodné pro psy nebo pro změnu prostředí někam zajeďte autem. Vezměte je s sebou na pochůzky a vyměňte jim hračky, abyste je udrželi duševně stimulované.
16) Cvičte psychiku vašeho psa
Stejně jako my i psi potřebují dostatek duševní stimulace, aby zůstali šťastní a zdraví. Dejte svému psovi logickou hračku, naučte ho novým kouskům a hrajte s ním nové hry. Puzzle jsou fantastický způsob, jak dát svému psovi něco zábavného, když jim nemůžete věnovat 100 % své pozornosti.
17) Zpomalení velkého jedlíka
Pokud váš pes nebo štěně sní jídlo velmi rychle, zvyšuje se riziko, že bude mít žaludeční potíže nebo nevolnosti, které mohou vést ke zvracení. Zpomalení jezení vašeho psa je dobré pro jeho zdravé trávení a je jednoduché to provést. Jednou z možností je koupit puzzle krmítko ve zverimexu nebo online. Snadným a levným řešením je také dát jim do mísy velký tenisový míček. Míč nebo puzzle budou fungovat podobně, takže váš pes bude muset obejít nepoživatelnou překážku, aby snědl jídlo.
18) Cvičte společně
Zapojte se v parku do závodu se svým psem, vyzkoušejte psí jógu, zdolávejte se svými psy schody nebo ho vezměte na dobrodružnou túru. Při společné zábavě budete oba těžit z výhod cvičení.
Spojování
19) Staňte se přítelem svého psa
Aby psi prospívali, potřebují lásku a náklonnost. Ujistěte se, že s vámi a vaší rodinou tráví spoustu času. Věnujte mu pozornost, pamlsky a hrajte s ním.
20) Mějte s nimi trpělivost
Může to být náročné, když se váš pes chová špatně nebo si neosvojuje novou tréninkovou techniku, ale s trochou pochopení a trpělivosti bude pravděpodobnější, že to bude zkoušet i nadále. Pokud se cítíte frustrovaní, dejte si pauzu od tréninku a zvažte konzultaci se svým veterinářem nebo místním odborníkem na výcvik. Psi jsou velmi dobří ve čtení řeči našeho těla a nebudou dobře reagovat na trénink, pokud jste napjatí nebo naštvaní.
21) Bavte se s nimi, když jedí
Psi jsou od přírody smečková zvířata a vy jste jejich smečka. Zůstaňte blízko nich, když jedí, a udělejte z toho trvalý společný akt. Vybíraví jedlíci mohou také projevit větší zájem o své jídlo, když uvidí, že se o něj zajímáte.
Trénink
22) Zatleskejte svému mazlíčkovi, když si venku úspěšně uleví
Výcvik venčení může být obtížný, zvláště u tvrdohlavých psích plemen. Pokaždé zatleskejte a povzbuďte svého psa, když jdou ven a udělají svou práci dobře, a v tomto chování dychtivě pokračujte, dokud se to nestane zvykem. Noste s sebou pamlsky a ihned psa odměňte poté, co se vyčůrá nebo vykaká na místě, které schválíte. Pokud to budete dělat pokaždé a budete štěně brát ven dostatečně často (včetně po každém jídle, po každém napití vody a alespoň každých 4-6 hodin), bude venčení výrazně jednodušší.
23) Udělejte z tréninku hru
Připravte si pamlsky, odměny a chválu. Pokud budou trénink vnímat jako hru a ne jako něco, během čeho jsou napomínáni, budou se více bavit a uvidíte lepší výsledky. Můžete také zjistit, že váš pes tímto procesem lépe reaguje na různé typy odměn. Při tréninku vždy odměňujte pozitivní chování pamlsky, klikrem, hračkami nebo slovní pochvalou a špatné chování jednoduše ignorujte. Naučí se, že pokud chtějí odměnu, musí udělat to, co jste od nich požadovali.
24) Důsledný trénink je klíčový
Rozhodněte se, jaká jsou „domácí pravidla“ pro vašeho psa a držte se jich! Bude váš pes během večeře mít povoleno vyskočit na sedačku, a bude to ve všech částech domu nebo jen kolem rodiny? Při výcviku psa se držte stejných výcvikových povelů a pravidel, abyste předešli zmatkům. Ujistěte se, že všichni členové vaší rodiny jsou na stejné vlně a souhlasí s tím, že budete všichni důsledně dodržovat pravidla, abyste své štěně nezmátli nebo nepodporovali špatné chování.
25) Okamžitě napravte špatné chování
Psi mají krátkou paměť, a pokud je po pěti minutách napomínáte, že udělali něco špatného, nebudou toto napomenutí spojovat se špatným chováním. Pokárejte je pouze v případě, že je přistihnete při činu. Na druhou stranu vždy dávejte svému psovi pozitivní zpětnou vazbu a hned ho odměňte za dobré chování, abyste podpořili opakování tohoto chování.
Tipy na zimní péči
26) Hydratujte tlapky svého psa
Chladné počasí může způsobit popraskání tlapek vašeho psa kvůli suchému vzduchu. Abyste zmírnili jeho nepohodlí, zkuste zvlhčit tlapky svého psa hydratačními produkty na polštářky, zejména pokud se vám zdají drsné nebo bolestivé.
27) Omezte jejich čas venku
Psi jsou náchylní k omrzlinám, zejména na tlapkách, uších a ocasech. Ani psi s hustým kožichem by neměli být v chladném počasí dlouho venku. Když vám začne být zima, vezměte i svého psa s sebou dovnitř, protože je mu pravděpodobně také zima.
28) Pozor na led a zimní sůl
Led i zimní sůl na chodnících mohou způsobit praskliny nebo popáleniny na polštářcích tlapek vašeho psa. Otřete svému psovi tlapky po každém venčení a sledujte, zda se nepokusí sežrat sůl ze země nebo si ji olizovat ze svých tlapek. Pokud to vašemu psovi způsobuje neustálé nepohodlí, zvažte investici do páru psích botiček, které ochrání citlivou pokožku na jeho chodidlech. Vyrábí se také sůl na cesty a chodníky bezpečná pro domácí mazlíčky, které můžete použít kolem svého domu. Sůl bezpečná pro domácí mazlíčky je netoxická pro tlapky domácích zvířat a není ani škodlivá, pokud ji náhodou pozře.
29) Zvažte, jestli svému psovi pořídit svetr
Mnoho psů má hustou srst, která je venku zahřeje i v těch nejchladnějších měsících, ale ne všechna naše štěňata mají dostatek srsti, aby odolala chladu. Každý pes může dostat podchlazení a v závislosti na tom, kde žijete, a na plemeni vašeho psa, může váš pes během zimy těžit z kabátu nebo svetru. Mezi první známky hypotermie, které by naznačovaly, že by vašemu psovi mohla prospět další teplá vrstva, patří třes, zrychlené dýchání, uši a nohy, které jsou studené na dotek, zvýšené močení a vstávající chlupy. Mnoho psů miluje zimní kabáty nebo svetry; budou vypadat roztomile a budou mít ještě větší ochranu pro zimní hraní.
Tipy na letní péči
30) Udržujte svého psa v chladu
Psi se nepotí jako my. Namísto toho, aby se potili po celém těle, jako to dělají lidé, potí se přes polštářky tlapek a spoléhají na to, že lapání po dechu uvolňuje teplo. Poskytněte svým psům přístup do stínu a způsob, jak se ochladit jako je třeba dětský bazének naplněný vodou nebo ledem, což je skvělý způsob, jak umožnit svým psům bezpečně si užívat venku i v teplejších měsících. Během horkého počasí je bedlivě sledujte a pokud nadměrně lapají po dechu, přiveďte je dovnitř, abyste zabránili úpalu, stresu a dehydrataci.
31) Zajistěte jim stálý zdroj vody
Dehydratace je pro psy neuvěřitelně nebezpečná a může nastat velmi rychle. Ujistěte se, že váš pes má snadný přístup k čisté, čerstvé vodě po celý den uvnitř i venku. Všimněte si, zda nadměrně lapají po dechu, ztrácejí zájem o jídlo nebo mají suchý nos. Pokud si všimnete tohoto nebo jakéhokoli jiného neobvyklého chování svého psa během vln veder, obraťte se na svého veterináře.
32) Vyhněte se toxickým řasám
Řasy při požití mohou být škodlivé a v některých případech pro psy smrtelné. Je lákavé vzít svého psa k rybníku nebo jezeru během horkého léta, ale vždy se nejprve informujte u svého místního oddělení pro parky a rekreaci, zda nemáte nějaké ekologické varování před toxickými řasami, vodními úpravami nebo škodlivými pesticidy ve vodě a kolem ní.
33) Sledujte jejich tlapky
Polštářky psích tlapek jsou citlivé na teplo a při chůzi po horkém povrchu se mohou spálit. Pokud nemůžete pohodlně položit holou ruku nebo nohu na horkou zem, povrch je příliš horký na to, aby po něm váš pes mohl chodit. V těchto případech volte při venčení psa trávu, hlínu nebo kryté cesty.
34) Nikdy nenechávejte psa v autě
Teplota uvnitř auta se může pro vašeho psa rychle stát nebezpečnou nebo dokonce smrtelnou. Nikdy ho nenechávejte v autě bez dozoru, a to ani s pootevřenými okny, protože mohou snadno podlehnout úpalu. I když je teplota venku jen 30 stupňů, vaše auto bude za 20 minut přes 100 stupňů. Auta mohou v létě dosáhnout fatálních teplot během několika minut.
Bezpečnost psa
35) Nikdy nenechte svého psa jezdit v zadní části vašeho náklaďáku
Přibližně 100 000 psů zemře každý rok při jízdě na valníku kamionu, ať už v důsledku pádu z korby nebo zasažení úlomky. To nezohledňuje mnoho dalších zraněných v jiných typech vozidel. Mějte prosím svého psa v autě s sebou, ideálně nějakým způsobem připoutaného. V závislosti na velikosti, temperamentu nebo délce jízdy vašeho psa můžete bezpečně držet svého psa v přepravce, kde je v bezpečí a v případě ostré zatáčky nebo nehody nemůže leťet přes celé vaše auto. Případně můžete svého psa udržet v bezpečí tím, že mu koupíte nástavec na bezpečnostní pás, který se zapíná přímo na jeho postroj, který ho bezpečně udrží v sedačce. Pokud máte nějaké dotazy ohledně toho, kde je pro vašeho psa jízda v autě nejbezpečnější, vždy se můžete obrátit na svého veterináře.
36) Mějte na svém psovi vždy identifikační štítek
Nikdy nevíte, jak důležitá je ID známka, dokud se vám pes neztratí. Udělejte si čas a nechte si vyrobit identifikační štítek s vaším telefonním číslem, jménem psa a telefonním číslem veterináře. Ujistěte se, že tyto informace jsou aktuální.
37) Dejte svému psovi mikročip
Nehody se stávají a psi se mohou uvolnit z obojků. Pokud se váš pes ztratí, ale je opatřen mikročipem, veterinární nemocnice nebo útulek pro zvířata naskenuje všechna nalezená zvířata s mikročipem a může vyhledat vaše osobní údaje a kontaktovat vás, pokud ho váš pes má. V nejhorším případě, pokud byl váš pes odcizen, prokáže vlastnictví vašeho psa také mikročip. Jsou levné, bezbolestné a snadné jako podání vakcíny.
38) Na veřejnosti mějte svého psa vždy na vodítku
I ten nejposlušnější pes se může rozběhnout, když uvidí jiného psa, člověka nebo zvíře. Buďte zodpovědní a mějte svého psa na vodítku na veřejných místech, abyste se vyhnuli ztrátě psa nebo nehodám nebo zraněním, jako jsou psí zápasy, nárazy vozidel nebo jiná fyzická újma.
39) Před zkoušením nových potravin nebo léků se poraďte se svým veterinářem
Změny diety nebo léků mohou vašemu mazlíčkovi způsobit řadu zdravotních problémů, pokud nejsou provedeny správně nebo podle pokynů vašeho veterináře. Svého mazlíčka znáte nejlépe a chcete mu poskytnout to nejlepší jídlo, doplňky a potřebnou lékařskou péči. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je poradit se se svým veterinárním týmem o jakýchkoli změnách, které byste chtěli provést, a proč. Tímto způsobem se váš veterinář může ujistit, že máte bezpečný produkt a plán, stejně jako zaznamenat změnu v lékařských záznamech vašeho mazlíčka v případě, že váš pes někdy onemocní nebo se zraní, váš veterinář bude mít ty nejpřesnější aktuální informace o zdraví a životním stylu vašich mazlíčků.
Dobře se o své štěně starejte
Kvalitní zdravotní péče o vašeho psa je jednou z nejdůležitějších oblastí, kterou je třeba dodržovat a podporovat u vašeho psa po celý jeho život, od štěněte až po seniora. Důrazně také doporučujeme, abyste zvážili superprémiové krmivo pro psy, které nakrmí vašeho milovaného mazlíčka. Není nic horšího, než vidět svého psa nemocného a vědět, že jste mohli udělat víc. Protože je na trhu tolik krmiv pro psy a je těžké si vybrat, z celého srdce navrhujeme krmiva pro psy CricksyDog. Více než 100 000 psů ho každý měsíc jí a mnohým jsme pomohli překonat potravinovou alergii a žít nyní zdravý a šťastný život.
Také by vás mohly zajímat naše články níže:
Lososový olej proti vypadávání srsti psů
Ovládněte vypadávání srsti vašeho psa s lososovým olejem. Přirozená podpora pro zdravou a lesklou srst vašeho mazlíčka.
Plísňová onemocnění kůže u psů – příčiny a léčba
Objevte příčiny a způsoby léčby plísňová onemocnění kůže u psů a jak předcházet jejich šíření a recidivě.
Péče o mastná srst psa – tipy a triky pro zdraví
Objevte osvědčené tipy pro péči o mastná srst psa, které pomohou vrátit zdravý lesk srsti vašeho čtyřnohého přítele.