Takže jste adoptovali štěně, nebo o adopci alespoň uvažujete. Gratuluji! Můžete se těšit na život plný tulení, dobrodružství a lásky. Kromě všeho toho vzrušení je jednou z prvních věcí, která vás pravděpodobně napadne jako první, jak moc bych měl krmit své štěně? Najít odpověď, nemluvě o navigaci v online uličce s krmivem pro psy nebo ve vašem místním zverimexu, je rozhodně složité. Nebojte se, nejste jediní, kdo si neví rady, jak moc štěně krmit.
80 % online doporučení ohledně krmení štěňat a doporučení v obchodech se zvířaty je nepřesných.
Skutečně vědět, kolik by štěně mělo jíst, je výzva. Majitelé pochopitelně kladou důraz na množství krmení ze dne na den, protože na rozdíl od starších psů se tělesná hmotnost jejich štěněte rychle mění. Zde je několik rad od Dr. Justina Shmalberga, abyste získali jasnější představu o tom, kolik krmit naše štěňata.
- Význam správné výživy štěňat
- Kolik krmit štěně podle hmotnosti
- Jak často krmit štěně
- Vlhké krmivo pro štěňata vs. suché krmivo
- Granule vs. čerstvé krmivo pro štěňata
- Krmení štěňat velkých vs. malých plemen
- Kdy přejít na krmivo pro dospělé psy
- Kalkulačka jídla pro štěně
- Tabulka krmení štěňat
- Význam správné výživy štěňat
Když přijde řeč na jídlo, možná si pomyslíte „pes jako pes, že?“ Ale krmivo pro štěňata je ve skutečnosti úplně jiné než krmivo pro starší psy. Výživa štěňat je o vytvoření základů pro správný vývoj. „Vývoj mozku, orgánů a kostí probíhá u štěňat rychle a vytváří základ pro normální funkci a zdraví po celý život psa,“ říká Shmalberg.
Esenciální látky jsou pro tento proces rozhodující a bylo prokázáno, že mají pozitivní dopad na zdraví psa. Například mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, jako je DHA (kyselina dokosahexaenová), často se vyskytující v rybím tuku, mohou zlepšit učení a paměť u psů, zřejmě tak, že „pomáhají rozvoji zdravého mozku štěněte,“ říká Shmalberg. Seznam pokračuje: mladí psi potřebují vyšší hladiny bílkovin, tuků, vápníku a fosforu ve srovnání s dospělými psy. Mějte na paměti, že existuje ideální okno pro živiny.
Příliš málo živin může způsobit nedostatky, ale naopak pokud štěně dostane příliš mnoho určitých živin, může to způsobit celoživotní komplikace.
Vezměte si například vápník. „Pokud pes velkého plemene dostane příliš mnoho vápníku, může to způsobit abnormální růst kostí a vést k drahým a bolestivým problémům v budoucnu,“ říká Shmalberg.
Kolik krmit štěně podle hmotnosti
Dospělí a starší psi jsou krmeni na základě jejich aktuálního těla, úrovně aktivity a tělesného stavu a výpočet jejich kalorií je docela jednoduchý. Většina lidí se obává, že musí každý den měnit množství kalorií a potravy u štěněte, protože neustále roste. Podle Shmalberga to nemusí být nutně pravda. „Aby se podpořil normální růst, musí být většina štěňat krmena stejným množstvím kalorií a jídlem, zhruba od 4 měsíců do 12 měsíců věku,“ říká. „I když jsou stále větší, jak stárnou spotřebovávají méně kalorií pro růst.“ Výsledný efekt je takový, že pokud štěně sní 1000 kalorií v 16. týdnu, sní asi 1000 kalorií jako mladý dospělý. Mějte na paměti, že se to může lišit od psa k psovi – vaše štěně by mělo být krmeno, aby si udrželo tělesnou kondici, spíše než jen pro splnění nějakého vypočítaného počtu kalorií. (O stavu těla se podrobněji věnujeme v další části níže.)
Takže primárním krokem při zjišťování, kolik krmit štěně, je určení jeho předpokládané hmotnosti v dospělosti. Pro vaši informaci jsme uvedli seznam průměrných dospělých hmotností běžných plemen, ale pokud si nejste jisti, požádejte o toto číslo svého veterináře. V dolní části této stránky pak najdete tabulku s denními kalorickými potřebami podle odhadované hmotnosti dospělých.
Promluvte si se svým chovatelem nebo veterinářem, protože existuje řada velikostí pro mnoho z těchto plemen, protože tisíc různých velikostí psů. Při poskytování těchto údajů jsme použili typické standardy plemen. Samozřejmě, pokud znáte velikost rodiče psa stejného pohlaví, je to vždy nejlepší vodítko.
Jak často krmit štěně
Jestli o štěňatech všichni víme jednu věc, je to to, že (bohužel) nezůstanou malinká dlouho. Rostou rychle – a správná výživa je nezbytná pro podporu jejich vývoje během fáze štěněte. A tak první otázka, která přijde na mysl novým majitelům psů, obvykle zní: Jak často mám krmit své štěně?
Psi porostou rychle mezi 4. a 6. měsícem, ale mohou také ztloustnout, pokud jsou překrmováni.
Krmný plán na první 3 měsíce
Prvních několik měsíců štěněte je o rychlém růstu, takže je důležité zajistit, aby mělo dostatek potravy. Většina lidí si svého nového psa pořídí poté, co byl odstaven nebo převeden z mateřského mléka nebo mléčné výživy na pevnou stravu. Ale mnoho štěňat (a divokých psovitých šelem, jako jsou vlci) může začít zkoušet polotuhé krmivo již ve třech týdnech. Psi si často dokážou v tomto období poměrně dobře regulovat vlastní příjem. To znamená, že můžete zkusit dát jídlo ven, aby se vaše štěně mohlo volně najíst celý den (všimněte si, že mokré nebo vlhké jídlo může vyschnout, pokud je ponecháno venku příliš dlouho). Pokud máte pocit, že se přejídá, zkuste místo toho podávat jídlo v častých intervalech; Shmalberg doporučuje začít čtyřikrát denně.
Krmný plán na měsíce 4 až 6
Kolem 4 měsíců může většina štěňat přejít na plán krmení třikrát denně a odtud většina rychle přejde na krmení dvakrát denně.
V tomto období je nejdůležitější sledovat váhu vašeho štěněte. „Psi porostou rychle mezi 4 a 6 měsíci, ale mohou také ztloustnout, pokud jsou překrmováni,“ říká Shmalberg. „Tlustá štěňata, zvláště velká plemena, mají predispozici k ortopedickým (nebo kostním) problémům, takže ačkoli tlusté štěně může být považováno za roztomilé, představuje to zdravotní riziko.“ Naštěstí je v tomto věku docela snadné používat hodnocení tělesné kondice, abyste se ujistili, že vaše štěně má správnou váhu; prohlédněte si naši tabulku níže, abyste zhodnotili skóre tělesné kondice vašeho štěněte, a pokud máte nějaké dotazy, kontaktujte svého veterináře.
Pokud vaše štěně nepřibírá na váze, přestože jí správné množství potravy, Shmalberg navrhuje promluvit si s vaším veterinářem. „V tomto věku se objevují některé zdravotní stavy, které mohou ovlivnit vstřebávání potravy, jako jsou paraziti, vrozené problémy a tak dále,“ říká.
Mezi 4. a 6. měsícem štěňata stále hodně jedí – obvykle jedí asi dvakrát tolik na kilogram ve srovnání s dospělým psem stejné hmotnosti.
Krmný plán na 6. až 12. měsíc
Když přemýšlíte, jak často krmit štěně, váš první instinkt může být „dvakrát denně“, což je tempo, na které většina lidí myslí při krmení domácích mazlíčků. A mezi 6. a 12. měsícem — máte pravdu! Vaše štěně dosáhlo bodu, kdy by obecně mělo stačit krmení dvakrát denně.
Mezi 6. a 12. měsícem je také čas, kdy některá štěňata začnou jíst krmivo pro dospělé psy. Malá plemena mohou v tomto období dokončit svůj růst, což znamená, že jsou připravena na tento přechod. Velká plemena naopak porostou dál. To znamená, že jim chcete dávat krmivo s kontrolovaným množstvím vápníku, což je obecně buď krmivo pro štěňata velkých plemen, nebo krmivo „všech životních fází“, na kterém se uvádí, že je „vhodné pro růst velkých štěňat“.
Opět je důležité pečlivě sledovat tělesný stav vašeho štěněte. „Psi malých i velkých plemen začnou být obézní i v tomto věku, pokud jsou překrmováni,“ říká Shmalberg.
Krmný plán na 12. až 18. měsíc
Nyní je vaše štěně víceméně dospělé. Od jeho prvních narozenin do 1,5 roku by mělo být krmení dvakrát denně standardem. Jediný rozdíl v této fázi je v tom, že pokud se vaše štěně v této fázi stalo tak trochu gaučovým povalečem a začalo být baculaté, možná budete muset snížit porce, i když krmíte dvakrát denně.
Čím větší je velikost psa v dospělosti, tím se období růstu prodlužuje. Například německé dogy mohou pokračovat v růstu i ve věku 2 let. I když se jejich tempo růstu zpomaluje, v takových případech budete chtít pro správnou výživu nadále krmit štěňata velkých plemen.
Malí nebo středně velcí psi mohou být před touto dobou převedeni na krmivo pro dospělé. „Pokud krmíte jídlem ‚všech životních fází‘, není třeba to měnit – jen se ujistěte, že věnujete pozornost kontrole porcí,“ říká Shmalberg.
Ačkoli tlusté štěně může být považováno za roztomilé, představuje to zdravotní riziko.
Vlhké krmivo pro štěňata vs. suché krmivo
Pokud jde o krmení štěněte mokrou vs. suchou stravou, jaké jsou výhody a nevýhody? To je další záhada, která mate mnoho nových majitelů psů. Chcete-li odpovědět na tuto otázku, je užitečné nejprve lépe porozumět jednotlivým možnostem.
Mokré potraviny nebo polovlhké potraviny se obvykle dodávají buď v plechovkách, sáčcích nebo baleních pro jednu porci a jsou obvykle nejdražší. Není překvapením, že vašemu psovi bude pravděpodobně mnohem více chutnat než suché krmivo.
Suché krmivo, známé také jako granule, je často nejlevnější variantou. Můžete jej nabrat a podávat svému psovi přímo ze sáčku nebo jej trochu navlhčit vodou nebo konzervou (poslední varianta neudělá nic jiného, než že bude pro vaše štěně přitažlivější).
Shmalberg poznamenává, že během odstavu by štěně mělo dostávat vlhké krmivo; buď mokré nebo polovlhké jídlo, nebo suché jídlo, které bylo navlhčeno trochou vody.
Kdy začít krmit štěňata mokrým jídlem
Kolik vlhké potravy je vhodné pro štěně a kdy jím začít štěňata krmit a jak na to. Ve zkratce? Opatrně, aby se zabránilo žaludečním a střevním problémům. Ale nebojte se, psi budou si postupně na přechod zvyknou.
„Obecně domácí a divocí psi začnou (a zpočátku i neúspěšně!) přijímat potravu asi ve 3 týdnech věku,“ říká Shmalberg. Zde jsou některé z jeho dalších doporučení ohledně štěňat a vlhkého krmiva.
Věnujte pozornost velikosti. Většina štěňat může jíst suché krmivo v cca 6 týdnech věku, ale velikost granulí by měla být vhodná pro dané plemeno psa. Menší granule jsou k dispozici pro malá plemena (a mnoho krmiv pro „všechny fáze života“ mají granule vhodné pro menší plemena).
Nezapomeňte přidat vodu. Štěňata můžete krmit suchým krmivem už během odstavu, pokud jsou granule důkladně navlhčeny. U menších psů možná budete muset vše nejprve rozmačkat vidličkou.
Ujistěte se, že má vaše štěně dostatek čerstvé vody. To platí vždy, ale zvláště pro ty, kteří konzumují suchou stravu, protože ze samotného jídla nedostávají tolik vody, jako by tomu bylo u čerstvého, syrového nebo konzervovaného jídla.
Kolik suchého krmiva dávat štěněti
Množství suchého krmiva, které vaše štěně potřebuje, bude do značné míry záviset na jeho plemeni a hmotnosti (pro začátek se podívejte na tabulku krmení). S ohledem na to je zde několik věcí, které je třeba o granulích mít na paměti, podle Shmalberga.
Suché granule často obsahují 3,5 až 4,5 kalorií na gram nebo asi 100 kalorií na unci, což se rovná v průměru 350 až 450 kaloriím na šálek. To je zhruba třikrát až čtyřikrát více kalorií než u mokrého jídla.
Zdá se, že u psů, kteří jsou na granulích, je pravděpodobnější, že budou mít nadváhu, protože jsou kaloricky bohaté a majitelé zvířat mohou podcenit to, kolik kalorií jim dávají. Pečlivě kontrolujte porce a sledujte tělesnou kondici vašeho štěněte.
Štěňatům, která jsou na suchém krmivu, ale neustále vypadají hladově, může prospět krmivo s nižším obsahem kalorií nebo s větším množstvím vlákniny. Mnoho krmiv pro štěňata velkých plemen má z tohoto důvodu více vlákniny a/nebo má nižší obsah kalorií.
Postupem času, jak vaše štěně roste, je hlavní věcí, kterou je třeba zvážit, frekvence krmení – u krmení podle vlastního výběru zpočátku až dvakrát či třikrát denně. Množství krmiva, které krmíte psa, by mělo zůstat konstantní po 16 týdnech věku u většiny plemen.
Granule vs. čerstvé krmivo pro štěňata
Nyní, když víte vše, co je třeba vědět o granulích vs. mokrém krmivu, co tedy granule vs. čerstvé krmivo pro štěňata? Za prvé: Čerstvé krmivo pro štěňata jako NomNomNow se liší od tradičního mokrého krmiva a je také velmi odlišné od granulí. A jak se dozvíte níže, hodně to souvisí s kaloriemi.
Kalorie z granulí vs. Kalorie z čerstvých potravin
Ne všechny kalorie jsou si rovny. Jedna kalorie v granulích se nerovná kaloriím v čerstvém krmivu, takže rozdíly v množství, kterým byste měli štěně krmit, u různých druhů jídla, ve skutečnosti neznamenají, že váš pes bude jíst méně jídla. Čerstvé krmivo pro psy je často mnohem stravitelnější než zpracované granule nebo dokonce zpracované mokré krmivo, takže váš pes může získat více energie a živin z „menšího množství“.
Vysoce kvalitní čerstvé krmivo pro psy je lépe stravitelné a umožňuje tělu vašeho štěněte lépe absorbovat živiny.
„Některá jídla mohou být stravitelnější než jiná a mají kalorie, které jsou dostupnější, protože se během trávení lépe rozkládají,“ vysvětluje Shmalberg. Na to má vliv kvalita surovin, způsob vaření a množství bílkovin, tuků a sacharidů. „Čerstvé i granulované potraviny se značně liší v přísadách a obsahu vlákniny,“ říká, „ale vařená jídla jsou pravděpodobně lépe stravitelná.“ Na druhou stranu potraviny s vyšším obsahem vlákniny budou hůře stravitelné a produkují více výkalů.
Pro ty, kdo chtějí vědět, jak se to promítá do skutečného počtu kalorií, vše se odvíjí od toho, jak říká Asociace amerických úředníků pro kontrolu krmiv – nebo AAFCO (skupina, která navrhuje pokyny pro krmiva pro domácí zvířata) – ja jsou vypočítány kalorie. U granulované dietou AAFCO říká, že by se mělo počítat se sacharidy a bílkovinami na 3,5 kalorií na gram a s tukem na 8,5 kalorií na gram.
Samozřejmě je to velmi odlišné od toho, jak vypočítáváme kalorie z lidské potravy, a veterináři a výzkumníci říkají, že strava z čerstvých potravin by měla používat modifikovaný faktor mnohem bližší lidským kalorickým faktorům, protože psi a lidé mají podobný trávicí systém a mohou získávat stejnou hodnotu ze stejného jídla. Při těchto hodnotách, používaných pro čerstvé krmivo pro psy, jsou sacharidy a bílkoviny 4 kalorie na gram a u tuku 9 kalorií na gram.
Zjednodušeně řečeno, pokud použijete doporučené množství kalorií pro čerstvé krmivo z granulí pro psy, vaše štěně pravděpodobně bude mít nadváhu, protože je ve skutečnosti schopno strávit a využít mnohem více potravy z každého gramu. A to určitě nechcete.
Pokud vás zajímá, kolika granulemi krmit štěně, podívejte se na naši praktickou tabulku krmení. A pamatujte, že existují alternativy. NomNomNow doporučuje vysoce kvalitní čerstvé krmivo pro psy, protože je lépe stravitelné a umožňuje tělu vašeho štěněte lépe absorbovat živiny.
Kolik granulí podávat štěněti
Majitelé štěňat se často ptají: „Kolik bych měl podávat 3měsíčnímu štěněti?“ nebo: „Pokud je mému štěněti 6 měsíců, kolik kalorií by mělo sníst za den?“ Ukázalo se, že zaměření na věk je špatný způsob, jak přemýšlet o výživě vašeho štěněte.
„V těchto různých měsíčních intervalech nejsou skutečně různé nutriční potřeby, pokud jde o tuky, bílkoviny, sacharidy nebo minerály, a proto můžeme štěňata krmit stejným jídlem – a porcemi – během období růstu,“ říká Shmalberg. Chcete-li určit, kolik granulí podávat vašemu štěněti; určete jeho odhadovanou hmotnost v dospělosti; podívejte se na naši tabulku níže, kde najdete jeho denní kalorické potřeby; a poté vyhledejte „kalorie na porci“ na štítku s nutričními údaji na vaších granulích. Pak bude vše připraveno.
Další věc, kterou je třeba si u granulí uvědomit, je, že kvalita se u jednotlivých značek značně liší v závislosti na kvalitě masa a „složek“ uvnitř. Zde jsou definice AAFCO pro běžné přísady masa a jídel, pokud vás někdy zajímalo, co ty tajemně znějící položky, které vidíte na etiketách granulí, ve skutečnosti znamenají:
Masné vedlejší produkty : Netavené (nebo podrobené vaření nebo zpracování před tím, než se znovu uvaří v jídle), bezmasé (nejde o svalové maso), ale zahrnují plíce, slezinu, ledviny, mozek, játra, krev, kosti, tuková tkáň a žaludek a střeva (bez obsahu žaludku a střev); neměly by zahrnovat chlupy, rohy, zuby nebo kopyta.
Masová moučka : Tavený produkt ze savčích tkání bez srsti, kopyt, rohoviny, kožených odřezků, hnoje a obsahu žaludku a bachoru, s výjimkou množství, která se mohou nevyhnutelně vyskytnout.
Drůbež : Kombinace masa a kůže s nebo bez doprovodné kosti; získané z částí celých jatečně upravených těl, ale bez peří, hlav, pařátů a vnitřností. Jedná se o přísadu s vysokou vlhkostí, zatímco drůbeží moučka bude podobná, ale bude považována za přísadu s nízkou vlhkostí.
Drůbeží vedlejší produkt : Netavené části jatečně upravených těl, jako jsou hlavy, pařáty a vnitřnosti, bez fekálního materiálu.
Drůbeží vedlejší produkty: Mleté a tavené části jatečně upraveného těla, jako jsou krky, pařáty, nevyvinutá vejce a vnitřnosti, ale bez peří.
Drůbeží moučka : Suchý tavený produkt z masa a kůže s/bez doprovodné kosti, získaný z částí celých jatečně upravených těl, ale bez peří, hlav, pařátů a vnitřností.
Podle Shmalberg, některé složky mohou zůstat tajemstvím. „Pokud je určitá složka specifická, jako je například hovězí nebo‚kuře, měla by být obsažena pouze tato složka,“ říká. „Ale některé studie zjistily například obsah neoznačených složek jiného masa, které nebyly uvedeny na obalu. A můžete také zaznamenat na obalu blíže neurčené vedlejší produkty.
Kolik syrové stravy podávat štěněti
Syrové krmivo pro psy – obvykle směs syrového masa, kostí, orgánového masa a možná i ovoce a zeleniny – to vše bylo v psím světě v posledních několika letech něco jako módní výstřelek. Syrové potraviny jsou vlhké a mají hustotu kalorií podobnou nebo jen o něco vyšší než mnoho konzervovaných potravin a také čerstvých potravin – podle Shmalberga asi 1,5 kalorií na gram nebo 45 kalorií na unci. Jako vždy zkontrolujte štítek a určete porce jídla pro štěně na základě jeho hmotnosti (viz tabulka krmení pro štěňata), doporučení výrobce a rady vašeho veterináře.
Jako u každé oblíbené lidské stravy existují výhody a nevýhody, které je třeba si uvědomit, než začnete krmit štěně syrovou stravou.
Za prvé, klady. Syrové krmivo pro psy je určitě minimálně zpracované krmivo – něco, o čem věříme, že si všichni psi zaslouží. V některých případech může být také stravitelnější než granule, a to na základě použitých ingrediencí a typu vaření použitého při výrobě granulí (proces zvaný extruze).
A pak jsou tu nevýhody:
Syrové krmivo pro psy má obvykle vysoký obsah tuku. „Je to proto, že zvířecí maso používané k výrobě těchto produktů je dražší, když je libovější,“ říká Shmalberg. Jinými slovy, jako opatření ke snížení nákladů mohou výrobci zvolit tučnější kusy.
FDA nedoporučuje krmit syrovým masem. V červenci 2012 FDA dokončila přesvědčivou studii, která zjistila vysoké riziko bakterií salmonely a listerie v syrové stravě psů. Od té doby doporučují nekrmit syrovou stravou, aby se zabránilo šíření takových bakterií mezi psy a lidmi. Pokud krmíte své štěně syrovou stravou, Shmalberg říká, že je dobré věnovat tomu zvýšenou pozornost a zavolat svého veterináře, pokud si všimnete něčeho zvláštního. „Některá novější syrová jídla jsou pasterizovaná nebo lyofilizovaná, což může snížit potenciálně škodlivé bakterie,“ říká a dodává: „Samozřejmě, že všechny druhy potravin u štěňat mohou být spojeny s nemocí, pokud obsahují škodlivé bakterie, včetně granulí.“
Nedovolte, aby vás olizoval pes na syrové stravě. Vzhledem k tomu, že bakterie přítomné v syrovém mase se mohou přenášet ze psů na lidi, neměli byste dovolit, aby vás pes živící se syrovým jídlem olizoval – a neměli byste se dotýkat nikde poblíž jeho tlamy. FDA také varuje před dotykem tlapek nebo srsti, které se mohly dotknout buď syrového jídla nebo povrchu, na kterém bylo jídlo.
Někteří veterináři odmítají léčbu zvířat, která jsou krmena syrovou stravou. Hodně z toho má co do činění s rizikem šíření bakterií. Mnoho veterinářů souhlasí, že vysokou nutriční hodnotu lze naleze v obou typech krmiva. Ale…
Čerstvé krmivo pro psy umožňuje vám a vašemu štěně sklízet všechny odměny syrového krmiva pro psy bez jakýchkoli nevýhod.
Celkově jsou zdravotní přínosy krmení vašeho štěněte syrovým krmivem pro psy bez škodlivých bakterií a čerstvě uvařenou stravou pro psy zhruba stejné. Vaření jídla však obecně snižuje riziko bakterií. Vynecháním méně stravitelného, více zpracovaného nebo nevyváženého krmiva a přechodem na čerstvou stravu majitelé často uvádějí u svých štěňat mnoho rozdílů, včetně lesklejší srsti, menší stolice (kvůli zvýšené stravitelnosti), zlepšení chuti k jídlu a celkové zlepšení zdraví. ”To může být opět způsobeno tím, že psí tělo je schopno lépe uvolnit nutriční potenciál krmiva díky sníženému obsahu vlákniny“ říká Shmalberg.
Přesto víme, žádný důkaz nenaznačuje, že by jedna dieta měla více zdravotních výhod než druhá. Majitelé uvádějí stejné výhody u každé diety a nebyly provedeny žádné studie, které by odhalily rozdíl v pozitivních výsledcích mezi těmito dvěma. A pokud jde o stravitelnost, syrové potraviny jsou přibližně srovnatelné s potravinami vařenými v kuchyni, jako je NomNomNow, říká Shmalberg.
Další informace o rizicích vs. výhodách syrových krmiv pro psy najdete v tomto článku z Journal of the American Veterinary Medical Association.
Krmení štěňat velkých vs. malých plemen
Pokud se nás zeptáte, řekneme vám, že všechna štěňata jsou stejně rozkošná, bez ohledu na jejich velikost. I tak má pes velkého plemene jiné nutriční potřeby než pes malého plemene. To platí zejména pro štěňata, jejichž systémy se během prvního roku života rychle vyvíjejí.
Velká plemena zahrnují ty psy, kteří v dospělosti váží 70 liber a více. Rostou pomaleji než malá plemena a může jim trvat 15 až 24 měsíců, než dosáhnou své plné velikosti. Dospělí psi, kteří váží méně než 20 liber, jsou obecně považováni za malá plemena. Jako štěňata rychle rostou a mohou dosáhnout dospělosti již ve věku 9 nebo 10 měsíců.
S vědomím toho všeho není těžké pochopit, proč mají štěňata velkých plemen a štěňata malých plemen zcela odlišné požadavky na krmení.
Kolik krmit štěně velkého plemene
Podle Shmalberga je třeba pamatovat na několik důležitých věcí o výživě štěňat velkých plemen:
Účinky příliš velkého množství vápníku a příliš velkého množství kalorií jsou nejvýraznější u psů velkých plemen. Je tedy důležité krmit štěňata velkých plemen vhodnou potravou a pečlivě sledovat jejich příjem kalorií.
Skóre tělesné kondice vašeho štěněte je opravdu důležité (další informace naleznete v naší tabulce výše). Ujistěte se, že s malým tlakem můžete cítit žebra a že je ze strany a shora viditelný břišní vtah neboli pas.
Stručně řečeno, abyste zjistili, kolik krmit štěně velkého plemene, budete muset – jak jsme zmínili výše – určit jeho předpokládanou hmotnost v dospělosti. Váš veterinář vám může pomoci najít správné číslo. Poté přejděte na konec této stránky a prohlédněte si naši tabulku krmení štěňat, která je uspořádána podle hmotnosti.
“Ale, nekrmte výhradně podle jakékoliv tabulky. Použijte kondici svého psa jako vodítko. I v rámci plemene se může metabolismus a potřeba energie lišit až o 30 procent a pravděpodobně budete muset podle toho upravit porce krmení.” říká Shmalberg.
Kolik krmit štěně malého plemene
Vše výše uvedené také platí, když určujete, kolik krmit štěně malého plemene. Shmalberg doporučuje porcování na základě skóre tělesného stavu vašeho štěněte, v případě potřeby konzultujte naši tabulku tělesného stavu výše s vaším veterinářem. Je také dobré zjistit předpokládanou hmotnost vašeho štěněte v dospělosti. Poté přejděte na konec této stránky a prohlédněte si naši tabulku krmení štěňat.
Kromě toho jsou zde Shmalbergovy rady o výživě štěňat malých plemen:
Pečlivě sledujte jeho potřeby. Malá plemena dospějí rychleji a jejich metabolismus se může zpomalit rychleji než je tomu u velkých plemen (zvláště pokud jsou všude přenášeni, což se často stává!).
Snažte se nepřehánět to s pamlsky. Některé pamlsky určené pro průměrné psy by mohly přispět až čtvrtinou kalorické potřeby vašeho malého štěněte na celý den, a proto by mohly změnit rovnováhu stravy a neposkytovat dostatek základních živin.
Používejte váhy jejich rodičů jako vodítko, kolik by mělo vaše štěně v dospělosti vážit. U psů malých plemen existují určité významné rozdíly ve velikostech mezi jednotlivými chovateli.
Kdy přejít na krmivo pro dospělé psy
V tuto chvíli se možná ptáte, jak dlouho krmit štěňata – kdy přestat a kdy přejít na krmivo pro dospělé psy. Dobré pravidlo? Poraďte se se svým veterinářem a poté proveďte změnu v době nebo kolem prvních narozenin vašeho štěněte.
Jakmile štěně dosáhne asi 80 procent své dospělé velikosti, jeho růst se zpomalí. To je dobrý čas přejít na jídlo pro dospělé. To se obvykle děje kolem 12 měsíců, i když to může být dříve, zejména u malých plemen. Mnoho veterinářů také doporučuje, aby štěňata jedli krmivo pro štěňata až do věku 12 měsíců. Váš veterinář vám může poradit, co je pro vaše štěně nejlepší, na základě jeho plemene, hmotnosti a kondice. Zde je několik dalších informací o tom, jak na nové krmivo přejít a proč je to důležité.
Nutriční rozdíly mezi krmivem pro štěňata a dospělé psy
Podle Shmalberga existuje několik faktorů, které dělají jídlo pro štěňata potravou pro štěňata:
Krmivo pro štěňata má často vyšší obsah bílkovin pro podporu normální svalové hmoty, přičemž zvláštní pozornost je věnována zvýšenému množství aminokyselin (stavebních kamenů bílkovin). Každá aminokyselina, nejen celkové množství bílkovin, musí být přítomna v dostatečném množství pro optimální výživu štěněte.
Krmiva pro štěňata jsou také formulována s pečlivě cíleným množstvím esenciálních mastných kyselin pro normální vývoj a mírně vyššími hladinami některých vitamínů a minerálů.
Vápník je v krmivech pro štěňata velkých plemen kontrolován, protože vápník nad množstvím doporučeným pro větší psy může způsobit abnormální růst kostí. (Na druhou stranu dospělí psi s plně zralou kostrou snesou poměrně vysoké množství vápníku.)
Některá krmiva pro štěňata mají vyšší obsah kalorií a tuku, aby podpořila vývoj. Pamatujte, že dospělí psi přibírají na váze, pokud jedí takové krmivo pro štěňata v množstvích, která nejsou pečlivě kontrolována.
Dospělí psi, na druhou stranu, mají širší toleranci k tomu, co mohou jíst, a požadavky na živiny, za předpokladu, že nemají zvláštní zdravotní stav. „Dospělí psi mohou být krmeni krmivem pro štěňata, za předpokladu, že jsou zdraví,“ říká Shmalberg, „ale nemusí tyto úrovně živin potřebovat. Štěňata by však neměla být krmena krmivem pro dospělé, pokud nejsou určena pro „všechny životní fáze“ a /nebo pro růst velkých plemen.
Psi velkých plemen mají specifické potřeby. Pokud je vaše štěně v této kategorii a používáte krmivo “ pro všechny životní fáze“, zkontrolujte štítek a ujistěte se, že je označeno pro všechna životní stádia včetně růstu psů velkých velikostí nebo velkých plemen. „Někteří chovatelé a majitelé psů bohužel nadále používají staré informace při poradenství klientům nebo při krmení štěňat,“ říká Shmalberg. „Nedávná studie zjistila, že mnoho chovatelů používá nevhodnou stravu pro štěňata nebo že si vyrábí vlastní krmiva, která mohou nebo nemusí být vhodná v závislosti na receptuře.“
Jak přejít na krmivo pro dospělé psy
Dobrá zpráva: přechod z krmiva pro štěňata na krmivo pro dospělé není složitý a netrvá dlouho. Ve skutečnosti zde Shmalberg doporučuje pouze dva kroky, které se provedou během asi jednoho týdne.
Smíchejte oba typy krmiv. V průběhu asi týdne postupně přidávejte krmivo pro dospělé a snižujte množství krmiva pro štěně. Takže první den budete mít většinou krmení pro štěňata s trochou potravy pro dospělé; ve středu budete mít asi půl na půl; a na konci týdne většinou krmivo pro dospělé s trochou krmení pro štěňata. „Jen se snažte udržet celkovou velikost porce relativně konzistentní, ačkoli malý rozdíl v celkových kaloriích nebude za týden znamenat velký problém,“ říká Shmalberg.
Věnujte pozornost kakání vašeho štěněte. Pokud si všimnete změny v kvalitě stolice, např. je tekutá nebo má změněnou barvu, je to pravděpodobně způsobeno proměnlivým množstvím vlákniny nebo různými úrovněmi živin. Můžete zpomalit přechod a většina psů se přizpůsobí v pohodě. „Bakterie v tlustém střevě si musí zvyknout na jakoukoli novou potravu, protože také přispívají k rozkladu potravy (zejména některých druhů vlákniny),“ říká Shmalberg.
Tabulka krmení štěňat
Nyní použijeme odhadovanou hmotnost dospělého a použijeme ji! Tabulka krmení štěňat níže ukazuje, kolik byste měli krmit svého malého chlupatého kamaráda z hlediska kalorií. Nikdy se nespoléhejte na doporučení jako „1 šálek“ napříč celou řadou – podobně jako se velikost 10 liší od značky oblečení k značce oblečení, 1 šálek jedné značky krmiva pro psy bude úplně jiný než 1 šálek jiné značky.
Některé značky krmiv pro psy vám řeknou (až na gramy nebo kalorie), kolik krmit, což je ideální. Pokud ne, je docela snadné si to spočítat sami, protože každé krmivo pro psy by mělo poskytovat informace o tom, kolik kalorií obsahuje na gram (a pak můžete určit, kolik gramů by váš pes měl sníst za den, a převést to do šálků nebo do jiného měření, které preferujete). „Pokud je na obalu obecná tabulka krmení, nevěřte tomu úplně vždy,“ říká Shmalberg. „Některé společnosti používají staré informace, které přepočítávají, kolik krmit. Opět je důležité krmit pro udržení kondice štěněte, spíše něž pro splnění nějakého předem stanoveného počtu.“
Uložte si do záložek naši tabulku, kolik krmit štěně, nebo ještě lépe, vytiskněte si ji pro referenci a můžete se do toho pustit. Jako vždy se poraďte se svým veterinářem, pokud si nejste něčím jisti. Od toho tam je!
Je velmi důležité štěně krmit opatrně, ale nezapomeňte! Když máte dospělého psa, existuje tolik otázek, na které byste si měli odpovědět, abyste vybrali to nejlepší krmivo pro svého psa. Můžeme vám pomoci. Hypoalergenní suché krmivo Juliet s hovězím masem může být tou nejlepší volbou pro vašeho malého psa. Pro středně velké psy doporučujeme naše hypoalergenní krmivo Ted na bázi jehněčího masa.
Také by vás mohly zajímat naše články níže:
Střevní polyp u psa – Vše, co o tom potřebujete vědět!
Zjistěte vše důležité o střevních polypech u psa, jejich příčinách, symptomech a možnostech léčby. Pečujte o svého čtyřnohého přítele.
Vřed trávicího traktu u psa – Vše, co o tom potřebujete vědět!
Zjistěte příznaky, příčiny a léčbu vředu trávicího traktu u psa, abyste mohli pomoci svému čtyřnohému příteli.
Otok kůže u psa – Vše, co o tom potřebujete vědět!
Otok kůže u psa může být znepokojující. Naučte se rozpoznat příčiny, příznaky a účinné metody léčby, které mohou vašemu psovi pomoci.