První procházka vašeho štěněte je přesně ta, která připraví půdu pro vaše celoživotní společné procházky.

Pokud jste svůj život se psem ještě nikdy nesdíleli, možná vás překvapí, že chodit na procházku není přirozené chování, které štěně automaticky pochopí. Je to chování, které je se třeba spolu s vaší pomocí, naučit.

U některých psů může procházka zanechat pocit úzkosti a nejistoty, protože jsou bombardováni novými místy, zvuky a pachy najednou. Je vzrušující vzít své nové štěně na procházku, ale je také důležité být na to připraven.

 

Mějte všechna správná očkování

Když přivedete své štěně na první procházku, můžete se setkat s jinými psy nebo se můžete rozhodnout je aktivně seznámit s jinými psy pro časnou socializaci.

To vše je v pořádku, ale pokud není štěně řádně očkováno, může se vystavit vážným zdravotním problémům. S očkováním štěněte můžete začít již v šesti týdnech věku.

Základní vakcíny, které by každé štěně mělo dostat, je ochrání před řadou nemocí včetně psinky, psí infekční hepatitidy a parvoviru. Promluvte si také se svým veterinářem o očkování proti psímu kašli a psí chřipce. Mnoho očkování vyžaduje přeočkování každé tři až čtyři týdny, takže je dobré začít co nejdříve.

 

Začněte socializovat svá štěňata brzy

Jak bylo zmíněno v předchozí části, psi budou během procházky komunikovat s ostatními psy.

Když své štěně představíte jiným psům v kontrolovaném prostředí, než ho vezmete do velkého širého světa, pomůže to k tomu, aby si vaše štěně zvyklo vídat se s jinými psy a aby se nebálo.

Pokud jiného psa nemáte, zvažte, zda byste své štěně představili očkovanému psovi od kamaráda nebo se podívejte na kurzy štěňat, kde budou přítomny i jiná štěňata.

Štěňata se nejlépe socializují ve věku od osmi do šestnácti týdnů. Udělejte sezení krátká, ale pokud možno častá.

Kromě socializace s jinými psy pozvěte přátele nebo rodinu, aby váš pes mohl také komunikovat s řadou různých lidí.

 

Zvažte výcvik poslušnosti

Trénink dokonce i základních povelů poslušnosti, jako je „start“ a „stop“, může učinit vaši první procházku mnohem méně nepředvídatelnou.

Zvažte najmutí zkušeného výcvikového střediska v prvních týdnech života štěněte, aby si osvojilo několik důležitých příkazů poslušnosti.

Správný výcvik štěňat v raném věku může mít pozitivní dopad na jejich vývoj.

Je také důležité, abyste používali pouze pozitivní posilovací výcvik psů. Nikdy ho netahejte za vodítko nebo postroj, a pokud vás v určitém okamžiku začnou vést a tahat, zůstaňte na místě, dokud se neusadí.

Odměny za pamlsky a náklonnost jsou jsou vhodné proto, aby si dobré chování spojily s něčím pozitivním.

 

Vyberte si správný obojek nebo postroj

Na trhu je mnoho vodítek, obojků a postrojů, tak jak můžete vědět, které je pro vás a vaše štěně nejlepší?

Neexistují správné nebo špatné odpovědi, ale různé typy vybavení jsou dobré pro různé věci. S obojkem, zatažením za vodítko přenesete veškerou sílu na krk vašeho psa, což může způsobit problémy.

Postroj vyrovnává sílu z tahu do střední části štěněte, kdy je méně pravděpodobné, že způsobí poškození, pokud bude štěně hodně tahat.

U větších psů vodítko a obojek usnadní ovládání, pokud nakonec hodně tahají, ale u menších psů by postroj měl stačit v každé situaci.

Je také dobrý nápad zvyknout štěně na nošení obojku nebo postroje, aby toho na něj nebylo příliš moc, až mu ho nasadíte na první procházku.

Ujistěte se, že pravidelně kontrolujete obojek nebo postroj vašeho štěněte, abyste se ujistili, že není příliš těsný nebo mu nezpůsobuje nepohodlí.

 

Nacvičte si správné chování při chůzi už doma

Začněte se pohybovat po domě a povzbuzujte své štěně, aby vás následovalo.

Pochvalte ho, když vás následuje, ale ignorujte ho, pokud začne táhnout nebo zastavovat.

Než budete pokračovat, počkejte, až k vám štěně přijde.

Pokud toto budete dělat často, brzy se naučí, že taháním se nikam nedostanou a klidně vás budou následovat v tempu, které jim určíte.

 

Začněte krátkou, plánovanou procházkou

Plánování vycházky předem vám pomůže otestovat socializační dovednosti vašeho štěněte a to, jak zvládá pobyt venku.

Věnujte velkou pozornost tomu, jak vaše štěně na věci reaguje. Znervózňuje ho něco? Uchovejte si to v paměti, abyste to mohli v budoucnu vyřešit. Nebojte se ho však nechat trochu prozkoumat okolí a zvyknout si na vnější svět.

Při prvních procházkách je důležité být trpělivý.

Možná budete muset zastavit, abyste svému štěněti připomněli, aby netahalo za vodítko, ale opakováním se naučí, že by nemělo zacházet příliš daleko.

Cvičte se svým štěnětem pravidelně a důsledně ho venčete a během chvilky budete mít skvělého parťáka na venčení.

 

Hýčkejte ho

Pokud se vaše štěně chová dobře, hýčkejte ho tím nejchutnějším suchým nebo mokrým krmivem CricksyDog. Naše jehněčí krmivo Ted, Juliet nebo Chucky je mimořádně oblíbené a mnoho majitelů psů s ním má velký úspěch. Zkuste ho ještě dnes a nechte svého psa, aby byl ten nejšťastnější na světě!

Také by vás mohly zajímat naše články níže:

Nezávisle ověřeno
3543 recenze